Emlakçı Yasası ne zaman çıkacak?

Mağduriyetlerin önüne geçmek için hazırlanan Emlakçı Yasası'nın çıkış tarihi henüz netleşmedi

Emlakçı Yasası ne zaman çıkacak?

4 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Emlakçı Yasası; TBMM’de bulunan ‘Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği’ yasa tasarısının yasalaşmasıdır. Emlakçı Yasası; bir sınav sistemi ile devreye girecek olup, bu sınava ise emlak müşaviri ya da brokerı olmak isteyenlerin yüz kızartıcı herhangi bir olay içinde yer almama şartı aranıyor. Emlakçı Yasası şartları arasında ise 4 yıllık fakülte mezunu olması bulunuyor. Emlak komisyoncusu/emlak danışmanı olabilmek için ise lise mezunu olmak şartı getiriliyor.

Hazırlanan Emlakçı Yasası’nda bazı tanımlamalar şu şekilde yapılıyor:
Emlak müşaviri, işyeri açan emlak müşavirlerinin yanında çalışabilmek için de emlak komisyoncusu unvanını alacaklar. Emlak müşaviri uygulamada emlak brokerı emlak komisyoncusu da emlakçı olarak kullanılıyor. Emlak brokerı bir yapıda bağımsız olarak bir şirket kurabilir yürütebilir kişi niteliğindedir. Emlak danışmanı, brokerın altında belli bir yüzde ile çalışan komisyoncu niteliğindedir.

Emlakçı Yasası’na göre; bir sicil kaydı oluşturulacak ve gelen şikayetlere göre de sicil kaydı iptal edilerek emlak işi yapması engellenebilecek. Buna göre emlak müşaviri olanlar yanlarında bir avukat bulundurmak zorunda kalacak. Emlak Yasası’nda yer alan başka bir konu ise emlak müşaviri komisyoncularının görevleridir. Buna göre; emlak müşavirleri ve komisyoncuları yasa tasarısına göre; alım-satım ve kiralama konusunda faaliyette bulunacak, bu faaliyetlerle ilgili özel ve resmi kurumlarda işlemleri takip edebilecek ve aracılık hizmeti vereceklerdir. Emlak müşavirleri ise gayrimenkul hizmetine yönelik inceleme, araştırma ve raporlama hizmeti de verebilecekler ve bilirkişi hizmeti yapabileceklerdir. Komisyoncular bu işleri yapamayacaktır.

En az 200.000 TL. sermayeli Anonim Şirket kuracak olan emlak müşavirleri, Emlakçı Yasası kapsamında tapunun onayından geçmek üzere alım-satım ve her türlü ayni şahsi hak devri bu şirketler vasıtası ile gerçekleştirilebilecektir. Şirketin zorunlu olarak çalıştırmak zorunda olduğu sözleşmeli veya kadrolu avukatta bu resmi senet veya belgenin altına imza atacaktır.