Emlakistan 2.el konut piyasasını araştırdı

Konut Ataölyesi ve Emlakistan konut sektöründeki 2.el oranlarını ve satışlarını iyi değerlendirilmesi gerektiği kanısında

Emlakistan 2.el konut piyasasını araştırdı

Günümüzde markalı veya markasız projelerin ofislerinde müşteriler tarafından satış temsilcilerine en çok sorulan sorular ‘bittiğinde ne olur’ veya ‘kira getirisi ne seviyede olur’ . Alıcılar bu ve bunun gibi sorularla yatırılan paranın karşılığında ne vaat ediliyor onu irdeleme çabası içindedirler.

Peki almak üzere olduğunuz projedeki gayrimenkulün yatırım değerini ve kira getirisini satış temsilcileri hangi verilere dayanarak size söylüyor. Asıl önemli nokta; bulunduğu bölge piyasasını ve projesinin bölgeye göre avantajlarını iyi bilen satış temsilcilerine rastlamak, peki bu her zaman mümkün mü?

Psikolojik sınırlar işte bu noktada başlıyor. Bölgeyi ve 2.eldeki arz talep dengesini iyi ölçümleyemeyen temsilci, satış müdürleri tarafından verilen bilgilere göre şu kadar artış olur bu kadar kira getirir diyerek sadık alıcısının beyninde sınırları çiziyor. Emlakistan buna; beklenti yönetimi diyor. 2.elde sınırları belirlenmiş alıcılar için markalı-markasız tüm firmalar söylemlerinin sağlaması olarak gördükleri 2.el ofisleri kurmaya başladılar. Bölge analizi yapılmadan sadece kendi projelerinin kendi gözlerinde ki değer algısı ile 2.El piyasasına çıkıyorlar fakat yine bir yanılgıya düşüyorlar. Psikolojik fiyat sınırını kırmak onlar için daha zor burada görev yine bölge uzmanlarına düşüyor.

Teslim edilen bir projenin satış ve kiralama değerini artık üretici firma değil piyasa koşulları belirler. Piyasa koşullarını göz önünde bulundurmayarak hareket eden firmaların projeleri ilk senelerinde beklenen doluluk oranına ulaşamıyor ve boşa aidat ödeyen bir kitle ile baş başa kalarak kendilerine ekstra sorunlar üretiyorlar. Her bölge kendi içerisinde bir sirkülasyona sahiptir. Üretici firmanın yapması gerekenler ise; yönetim ve yaşam koşullarını en iyi şekilde oluşturmak ve yönetmektir. Bu olgu proje tesliminden 1 sene sonrası için kira ve satış fiyatlarını artıracak en önemli unsurdur. Birçok firma satış sonrasını önemsemez ve uzun vadede kaybetme sürecine girdiğini fark edemez.

Üretici firmalar 2.el konusunda ısrarcı olmayı bırakıp, projenin değerini düşürmemek adına çalışma yapmalarını istemediği bölge uzmanlarıyla çalışmaya başlamalıdır. Pendik Kurtköy bölgesinde Konut Atölyesi ve Emlakistan markalarıyla birçok projenin lansman, teslim, 2.el pazarlama ve satış süreçlerini yönetiyor ve yönetmeye devam ediyor. Tecrübelerim ve gözlemlerim neticesinde görülen; firmalar projenin değerini koruyalım derken yönetemedikleri 2.el piyasası, projenin doluluk oranlarının sağlanamamasına, müşterilerinin birçok emlak firmasıyla görüşmelerine ve ne yazık ki başlangıçta vaat edilen söylemlerin gerçekleşmemesinden kaynaklı olarak müşteri kaybına dönüşmektedir. Firmaların bilmesi gereken eski müşteri en iyi ve en maliyetsiz müşteridir. Unutulmaması gereken bir noktada; müşterilerin gözünde inşaat firmaları üretici konumunda, üreticiye düşen görevler bölgelerinde en iyi olanları bulmak ve projeyi onlara teslim etmek. Zaten piyasayı iyi okuyamayanlar projelerde 6 aydan fazla kalamazlar buna firmalar tarafından oluşturulan 2.el ofisleri de dahil.