Emlakta yabancının gözü Türkiye’de

Gayrimenkul sektörü yabancı yayın organlarında yer alan Gezi Parkı eylemleri ve eylemlere müdahalenin yabancıya konut satışlarını olumsuz yönde etkilediği iddialarını yalanladı

Emlakta yabancının gözü Türkiye’de

7 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Çeşitli uluslararası yayın kuruluşlarının onuncu gününe giren Gezi Parkı eylemleri ve eylemlere yönelik müdahaleler nedeniyle gayrimenkulde Türkiye’ye olan yabancı ilgisinin ve satışlarının azaldığı yönündeki iddialara sektör oyuncularından yanıt geldi. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri gayrimenkul yatırımlarının kısa süreli gelişme olaylardan etkilenmediği, uluslararası yatırımcı ve fonların uzun vadeli yatırım planları çerçevesinde Türkiye’den gayrimenkul alımı yaptığı fikrinde birleşiyor. Ayrıca mevcut yabancıya gayrimenkul satışlarının orta ve uzun vade de daha da artacağı ifade ediliyor.

2013 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’ye net doğrudan uluslararası yatırım girişi 2 milyar 43 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu rakamın 719 milyon dolarlık kısmını ise gayrimenkul sektörüne yapılan yatırımlar oluşturdu. Türkiye, bu yılın ocak ayında 234 milyon dolarlık doğrudan gayrimenkul yatırımı alırken, bu rakam şubat ayında 214 milyon dolara geriledi. Söz konusu rakam mart ayında ise 271 milyon dolara çıkarak, doğrudan yatırımlar içerisinde yüzde 45’lik bir pay aldı.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım:      

“Yabancı yatırımcının spontane gelişen bir olayda aniden tepki vermesi mümkün değil. Hemen de nasıl karar verildi de ‘yabancı çekiliyor’ diye haber yapılabiliyor. Daha yabancı yeni gelmeye başladı. Hatta daha tam olarak gelmiş bile değil. Bütün hazırlıklar yılın ikinci yarısı için yapılıyor. Bu kasıtlı haberlerin amacı yatırımcıyı panik yapıp, fiyatları kırdırmaktır. Ayrıca bütün dünya Türkiye’den gayrimenkul almak için adeta fırsat kolluyor."

GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya:

“Yabancı alımları da satışları da orta ve uzun vadede artacak bir şey. Türkiye’de yabancıların ortalama 2,5 milyar dolarlık gayrimenkul alımı söz konusu. Bu yıl bu rakamın 3 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Biz sektör olarak bazı şeyleri doğru yönetebilir ve doğru bir stratejiyle kendimizi anlatabilirsek çok rahat şekilde orta vadede 10 milyar dolar yabancı sermaye girişini sağlayabiliriz.”

KONUTDER Başkan Yardımcısı Ali Dumankaya:

“Genel konjonktürde bir sıkıntı olmadıkça konut sektörü olumsuz etkilenmeyecektir ki böyle bir beklenti de yok Devletimiz kucaklayıcı davranıp, bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Konut kredisi faiz oranlarının en düşük sevide olduğu bir ortamda gayrimenkul sektörünün kötü gitmesi söz konusu değil. Piyasada zaten makul bir fiyatlandırma yapıyor. Bu da canlılığı beraberinde getiriyor yatırımların artarak devam edeceğine inanıyorum”

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı:

“Şu an Suuidi Arabistan’dan gelen bir yatırımcı heyetimiz var. Gezi parkı olaylarını da bizzat görme imkanları oldu.  Konuklarımız olayı, ‘Bu gösteriler Türkiye’de demokrasinin olduğunu kanıtlıyor. Ortada bir rejim tartışması yok. Bir takım kişiler tarafından Arap Baharı’na benzetilmesi maksatlıdır’ şeklinde yorumladılar. Şu ana kadar 600 milyon doların üzerinde yabancıya satış yaptık. 2013’teki hedefimiz  1 milyar dolarlık bir döviz girdisi sağlamaktır.”