Emsal artışları zorlaşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını belirterek, emsal artışlarının çok daha zorlaşacağını açıkladı

Emsal artışları zorlaşacak

3 Nisan 2013 / emlakwebtv
Başbakan Erdoğan'ın emsal değerleriyle ilgili talimatları hakkında çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Bakan Bayraktar, ''Yeni kanun çıkarıyoruz, İmar Kanunu. Orada birtakım gerekli kıstaslar getiriyoruz. Yeni Yapı Denetim Kanunu yapıyoruz, orada kıstaslar getiriyoruz. Çevre Kanunu'nda birtakım değişiklikler yapıyoruz. Bu kulvarı inşallah çok daha güzel, çok daha ciddi, çok daha çevreci konuma getirmek için adımlar atıyoruz'' dedi.

Bayraktar: ''Belediyeler de rahatsız''
Bakan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını vurgulayarak, ''Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak'' ifadelerini kullandı.

Emsalin çok teknik bir konu olduğunu dile getiren Bakan Bayraktar, şunları kaydetti: ''Emsal 2 dersin ama diğer taraftan emsal vermezsin, kütle koyarsın. Diğer taraftan taban alanı katsayısı dersin, yükseklik verirsin, emsal belli olmaz. Bunlar çok izafi şeyler. Onun için biz inşaat emsali konusunda, yol, çevre, meydan, sosyal donatı, teknik altyapı konusunda bunlara çok daha dikkat etmek için adımlar atacağız, düzenlemelerini çok daha ciddi yapacağız.''
Bakan Bayraktar, çalışmayı belediyelerle yaptıklarını kaydederek, ''Belediyeler de yapılanlardan rahatsız. Bu bir olgu, belediyelerle ortaklaşa toplantılar yapıyoruz. Bunlar devam edecek'' diye konuştu.

Bakırköy'deki araziye yönelik iddialar
Bakan Bayraktar, Bakırköy Kartaltepe'de yeşil alanın konut alanına çevrildiği iddialarıyla ilgili olarak da ''Öyle bir şey yok. Onlar safsata üretiyor. Orada yetkimiz var, devletiz, bakanlığız biz. Orada belediyenin yapmadığı işi biz yaparız. Gerekli görüşleri aldık. Oranın imarı vardı zaten, ticaretti konuta çevirdik. Tam bir safsata. Bakılırsa bilimsel olarak görülür'' dedi.

Yeşil alanı imara açmayacaklarını, bu konuda çok titiz olduklarını belirten Bakan Bayraktar, ''Dünyada bizim kadar titiz hiç kimse yok. Biz imar, yeşil, çevre konularında son derece titiziz. Doğrusu neyse gereği neyse onu yaparız. Bilimsel çerçevede, imar planı, kriterleri, İmar Kanunu, imar yönetmelikleri çerçevesi içinde doğrusunu yaparız'' değerlendirmesinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için http://www.csb.gov.tr