En büyük müşteri yine Çin

Maden ihracatı 2013 yılının ilk 3 ayında yüzde 40 arttı. En fazla ihracat yapılan ülke Çin, Afrika pazarı hızlı büyüyor

En büyük müşteri yine Çin

8 Nisan 2013 / emlakwebtv
Madencilik sektörü ihracatını 2013 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40,23 oranında artırdı. Sektörün ihracatı 2013’ün ilk üç ayında 1 milyar 170 milyon dolara ulaştı. Sektörün en fazla ihracat yaptığı ülkeler ise sırasıyla Çin, ABD, Belçika, Irak ve İtalya oldu. Sektörde Çin’in liderliği ilk çeyrekte de devam etti. Madencilerin Çin’e olan ihracatı yılın ilk üç ayında 2012 yılına kıyasla yüzde 101,5 artarak 604 milyon 633 bin dolara ulaştı.

Sanayinin kilit sektörlerinden madencilik sektörü, 2013 yılına çok iyi başladı. Alt sektörler bazında oldukça iyi bir performans sergileyen sektör, 2013 yılının ilk çeyreğinde 160'dan fazla ülkeye ihracat yaptı. Bulgaristan, Tayland, Libya ve Güney Kore maden ürünleri ihracatında en çok artış gösteren ülkelerdir. 2013’ün ilk çeyreğinde ihracat yapılan bölgeler arasında Batı Afrika dikkat çekti. Batı Afrika’ya ihracat, miktar bazında 2012’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 566 artış kaydetti. Nijerya, Senegal, Gine ve Gana Batı Afrika’ya olan ihracattaöne çıkan ülkeler oldu.

Doğal taş ihracatı 418 milyon dolara çıktı
Dünyada sayısız önemli projede kullanılan Türk doğal taşları yılın ilk çeyreğinde ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 oranında artırdı. Sektörün üç aylık ihracatı 418,1 milyon dolara ulaştı. İlk çeyrekte blok mermer ve traverten ihracatı %36, işlenmiş mermer ve traverten ihracatı ise %14 oranında artış gösterdi. Doğal taş sektörünün 2013’ün ilk çeyreğinde en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke ise sırasıyla; Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Fransa oldu. Libya, Kazakistan ve Türkmenistan bu dönemde doğal taş ihracatında en iyi artış yakalayan ülkeler olmuştur.  

Bakır cevherleri ihracatı yüzde 77 arttı
Madencilik sektörünün en önemli alt sektörlerinden biri olan bakır cevherleri ihracatı Ocak-Mart 2013 döneminde 185,5 milyon dolara ulaştı. Miktar olarak ise 150,5 bin ton ihracat gerçekleşti. Bakır cevherleri ihracatı değer olarak bir önceki seneye oranla yüzde 77 arttı.

Madencilik sektörünün ilk çeyrek ihracat performansını değerlendirenİstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Mehmet Özer, şunları söyledi: “Türk madencilik sektörü her geçen gün çıtasını biraz daha yukarıya taşıyor. 2013 yılında ihracatını en az yüzde 10 oranında artırmayı hedefleyen sektörümüzün mevcut pazarlarını koruyarak ve Birliğimizin çalışmalarıyla alternatif pazarlar bulmaya devam ederek ihracatın hedeflerimizin üzerinde büyüyeceğine inanmaktayım.”