“En güvenli liman Türk lirası olacak”

Global Menkul Değerler stratejisti Gökhan Uskuay, Türk lirası’nın en güvenli yatırım aracı olduğunu belirterek yükselen faizlerin kısa vadeli risk oluşturucağını vurguladı

“En güvenli liman Türk lirası olacak”

29 Ocak 2014 / emlakwebtv
Global Menkul Değerler tarafından yapılan açıklamada Merkez Bankası’nın faiz kararı ile birlikte enflasyon ve kurun kontrol altına alındığı belirtilirken, müdahalenin kontrol dışına çıkan ekonomiyi ciddi bir yol kazasından kurtardığı açıklandı. Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay,ü “Türk lirası, yurtdışında FED'in çıkış sürecinin yarattığı süreç ve içeride seçimlere yönelik belirsizliğe rağmen artık güvenli bir liman haline geldi. 1 – 1,5 puan artacak kısa vadeli Türk lirası mevduatları ya da 10 yıllık Türk tahvilleri yatırım açısından cazip. Önümüzdeki dönemde sıcak paranın piyasaya yeniden giriş yapmasını beklediğimizden cari açık oluşmasını öngörmüyoruz” şeklinde konuştu.

“Altın fiyatlarında düşme sürecek”
Döviz mevduatlarında yaşanan artışların yeniden Türk lirası mevduatlarına dönmesini beklediklerini belirten Uskuay, tüketici kredilerinde ve konut kredilerinde ciddi artışların görüleceğini, emlak fiyatlarında ve yatırımlarda ise seçime kadar önemli bir baskı yaşanabileceğini belirtti. Türkiye'de altın fiyatlarında yaşanan yükselişin Türk lirasının değer kaybından kaynaklandığını açıklayan Uskuay, Türk lirası cinsi tasarrufların daha fazla ön plana çıkacağını ve TL’nin değer kazanma sürecinde altının gram bazında gerileyeceğini öngördüklerini açıkladı.

“Arsa ve konut fiyatları düşecek”
Uskuay, sözlerine şöyle devam etti, “Faizin cazibesinin artması, konut kredi faizlerinin artması ile birlikte konut talebinin gerilemesi arsa fiyatlarını da yerel seçim sürecine kadarki süreçte baskı altına alacaktır. Enflasyonun gerileyecek olmasının TL'nin değerlenmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Cari açık ve ekonominin olası yol kazasından uzaklaşması orta ve uzun vadede BIST için önemli bir fırsat, yükselen faizler ise kısa vadeli risk oluşturacak. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda uzun vadeli en iyi yatırım fırsatlarını BIST'te görüyoruz.”