En hızlı kazanç Gaziantep'te

Konutta balon tartışmalarında ismi en çok geçen şehirlerden biri olan Gaziantep'te konut yatırımları, üç büyük kente kıyasla çok daha hızlı biçimde kendini amorti ediyor

En hızlı kazanç Gaziantep'te

Gaziantep'te konut yatırımları, üç büyük şehire kıyasla çok daha hızlı biçimde kendini amorti ediyor. Konutta balon tartışmalarında ismi en çok geçen şehir olan Gaziantep'te yapılan bir konut yatırımının geri dönüş süresi 11 yıla kadar gerileyebiliyor.

Habertürk Gazetesi'nden Ünsal Ereke'nin haberine göre satın alınan bir dairenin kira geliri üzerinde kendini amorti etme süresinin, 14 sene ile en düşük olduğu ilçe Bahçelievler-Yayla bölgesi iken, bu oran Ankara Elmadağ'da 13.9 yıl olarak belirleniyor. İstanbul ve Ankara'nın kimi semtlerinde kiranın yatırımı amorti etme süresi 30 yıla yaklaşıyor. Ankara ve İstanbul'a kıyasla çok daha hızlı amorti dönemine sahip Gaziantep'de ise, 100 metrekarelik bir eve yatırılan paranın dönüş süresi en az 11, en fazla 18 sene olarak belirleniyor. 

Evler pahalı, kiralar düşük
Konuyla ilgili bir açıklama yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, amorti sürelerinin yüksekliğine bağladı. Maya,  geri dönüş sürelerinde uzun vadede bir uzama beklenmediğini belirterek: 'Şu anki seviyelerin yatırım için ne kadar cazip olduğu bireysel yatırımcı nezdinde sorgulanır hale geldi. Bireysel yatırımcı kira rakamını artırmaktan çok kendisine düzenli olarak kirayı verebilecek kiracı arayışına girdi.' şeklinde konuştu.