En kökten çözüm: 'İmar hakkı transferi'

İmar transferi setifikası hakkında bir açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, uygulamayı 'Hazine'nin bulduğu en kökten çözüm' olarak niteledi

En kökten çözüm: 'İmar hakkı transferi'

İmar transferi ve sertifikası hakkında bir açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, uygulamayı yaklaşık 4 yıldır devam eden ve Hazine'nin sürekli By-pass modeli ile oradan oraya sürüklediği hukuki el atma-imar planlarındaki kısıtlamalar konusunda bulduğu en kökten çözüm olarak niteledi.

İmar transferi ne getiriyor?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kiraz, şu ifadeleri kullandı: 'Çevre ve Şehircilik bakanlığı imar transferi sertifikası çıkarılacağını ve bu şekli ile imarı kısıtlanmış alanlarda mağduriyetin önüne geçileceğini açıkladı. Aslında imar transferi ve sertifikası konusu uzun zamandır konuşulan bir konuydu özellikle Esenyurt gibi ilçe belediyelerinin yapmış olduğu imar emsallerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından iptali sonrasında mağduriyetin giderilmesi için konuşulmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İmar Hakkı Transferi

Bakanlıktan yapılan açıklama da bu konuya da değinilmekle beraber çok önemli bir sorunun da çözümünde kullanılması düşünüldü.Şöyle ki;

1) İmar transferi sertifikası ile belediyeler tarafından yapılmış emsal arttırımları ve sonrasında ki mağduriyetler giderilmekte ve bu şekli ile sertifakası olanlar Hazineden yeni bir yer talep edebildikleri gibi bu sertifikayı satabilme hakkını elde etmektedirler.

2) 2010 yılında Yargıtay kararı ile imar planlarında yapılan kısıtlamalar ile mağdur olanlar için devrim niteliğinde bir karar verilmişti. Bu karar ile imar planları ile belediyelerin 5 yıl plan ile elde ettiği kısıtlama haklarının ikinci 5 yıla geçirilmesine hatta bazı parsellerde 20-30 yıllık hak kısaltmalarının önüne geçilmiş ve Yargıtay bunun da aynen fiilen el atma gibi bir kamulaştırmasız el atma olduğuna karar vermişti. Ve taşınmaz bedelinin ödenmesi gerektiğine hükmetti. Sonraki süreçte açılan davaların hazine üzerinde korkunç bir tazminat yükü oluşturunca müdahale edilmiş ve davalar önce İdari yargıya geçirilmiş burada da çözüm bulunamayınca torba yasa ile önce belediyelere başvuru (6 aylık süre) sonra dava hakkı getirilmişti.

Bu davalarda da hazine üzerindeki tazminat yükü azalmadı hatta idare mahkemeleri de hukuk mahkemeleri gibi kararlar vermeye başlayınca belediyelerin bu bedelleri ödemesi mümkün olmayınca imar transferi sertifikası ile bu konuda da çözüm bulundu.

Yani bir taşınmazınız var ve bu taşınmazda imar planı ile yeşil alan,dini alan,kültürel alan vs gibi kısıtlamalar var ve 5 yıldan fazla bu kısıtlama sürmüş ise artık yeni düzenleme ile dava açmanıza gerek kalmadan size imar transferi sertifikası verilecek ve siz yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu sertifika ile başka bir yerden taşınmaz talep etme veya elimizdeki sertifikayı satarak Pasha çevrime hakkını elde edebileceksiniz.

Bu yaklaşık 4 yıldır süren ve Hazine'nin sürekli By-pass modeli ile oradan oraya sürüklediği hukuki el atma-imar planlarındaki kısıtlamalar konusunda bulduğu en kökten çözüm niteliğindedir.'