En son ne zaman kartpostal gönderdiniz?

Sanatçı Metehan Özcan’ın VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: LÜTFEN RAHATSIZ ETMEYİN sergisine özel ürettiği çalışması nostaljik bir bakış sunuyor

En son ne zaman kartpostal gönderdiniz?

25 Mart 2013 / emlakwebtv
Yakın zamana kadar kartpostallar, şehirlerarası seyahat eden insanların, gittiği yerden fotoğraf ve izlenim aktarmasının en pratik yoluydu… Gidilen yerden gönderilen kartpostal; hem gidenin yerine sağ salim vardığını söylerdi, hem de gittiği yerden bir pencere açmasıydı sevdiğine... Sanatçı Metehan Özcan’ın VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: LÜTFEN RAHATSIZ ETMEYİN sergisine özel ürettiği Benden önce varması dileğiyle isimli çalışması; dijital fotoğraf, cep telefonu ve internetin olmadığı yılların yegane fotoğraflı haberleşme yöntemi kartpostal gönderme ritüeline nostaljik bir bakış sunuyor.

Özcan’ın yapıtında, 1950-1980 yılları arasında basılmış renkli kartpostallar ile kart arkası yazılar, hikaye oluşturmak amacıyla kurgusal olarak yan yana geliyor. Oteller, modernist binalar ve endüstriyel yapılar, ilk izlenimde ideal bakışı yansıtırken, modern mimarlıkla birlikte büyük otellerde takip edebildiğimiz mimari aynılaşmanın, Anadolu’nun ücra köşelerine yayıldığı gözlerden kaçmıyor.

VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi”nin 2. sergisi, 7 Nisan’a kadar İstanbul Modern’de izlenebiliyor. Küratörlüğünü Mimar Ertuğ Uçar’ın yaptığı ve tatil kavramına odaklanan güncel sanat sergisi, tatil hayallerinin kurulduğu mevsimde, tatil fikrinin izini evden, yoldan, hatta şekillendiği zihinden başlayarak sürüyor.

İstanbul Modern
7 Nisan’a kadar
Salı-Pazar (10:00-18:00), Perşembe (10:00-20:00)

VitraCagdasMimarlikDizisi.com
facebook.com/VitrACagdasMimarlikDizisi
twitter.com/@VitrATurkiye #vcmd