En yaşanabilir 5 ilçe İstanbul'da

REIDIN'in en refah ve yaşanabilir şehirler kriterini baz alan araştırmasının ilk 5 sırasında İstanbul ilçeleri yer aldı

En yaşanabilir 5 ilçe İstanbul'da

REIDIN'in en refah ve yaşanabilir şehirler kriterini baz alan araştırmasının ilk 5 sırasında İstanbul ilçeleri yer aldı. Sıralamada ilk sırayı Beşiktaş alırken, ilk beşte sırasıyla Kadıköy, Adalar, Bakırköy ve Şişli yer aldı. 

Yaşanabilirlik ve refah kriterleri
REIDIN, Sosyo-Ekonomik Derecelendirme(SED) ile Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli illerine ait 71 ilçe ve bunlara bağlı 481 mahalleyi refah ve yaşanabilirlik seviyesi ile kültürel düzey açısından derecelendirdiği çalışmasında 2014 yıl sonu verilerini açıkladı.

En yaşanabilir ilçeler listesi

İstanbul dışından Karşıyaka ve Çankaya lik 10'da
Bir önceki dönem ile kıyaslamada Adalar ilçesinin sıra bakımından kayıp yaşadığı, Beşiktaş'ın yerini koruduğu, Kadıköy ve Şişli'nin ise yıl sonu itibariyle yükselişte olduğu açıklandı. 2014 yılının ilk yarısına göre yükseliş yaşayan ilçeler arasında İzmir Karşıyaka yedinci sırada yer alırken, İstanbul Üsküdar da 9. sıraya yükseldi. Sıralamada Karşıyada bir Üsküdar ise iki sıralık bir yükselme yaşadı. İstanbul dışından ilk 10'a giren ilçe sıralamasında ayrıca Ankara'dan Çankaya yer aldı. Çankaya, yılın ilk yarısında 8 sırada yer almıştı.

Kartal ve Altındağ yükselişte
2014 ilk yarıyıl sonuçlarına göre Kartal ve Altındağ ilçelerinin bir, Başakşehir ve Bayraklı ilçelerinin ise iki sıra yükseldiği görüldü. Üç sıra yukarı çıkan Fatih ve dört sıra yükselen Eyüp, gelişimiyle dikkat çeken ilçelerden oldu. Kapsanan 71 ilçe arasında 2014'ün ilk yarıyılında son sırada bulunan Sultabeyli bir sıra yükselerek 70inci sırada yer buldu.

Eğitim düzeyi en yüksek ilçe Beşiktaş
REIDIN SED sıralamasında birinci sırada yer alan İstanbul'un Beşiktaş ilçesi %35,3 ile yüksek öğretim oranının en yüksek olduğu ilçe olarak dikkat çekti. İstanbul'un Sultanbeyli ilçesi ise %3,8 ile yüksek öğretim oranının en düşük olduğu ilçe durumunda.

347.001 daire sayısı ile konut yoğunluğu en yüksek ilçe olan Ankara'nın Çankaya ilçesi, REIDIN SED sıralamasında 8inci sırada bulunuyor. 35inci sırada yer alan İstanbul'un Şile ilçesi ise 8.786 daire sayısı ile konut yoğunluğunun en düşük olduğu ilçe durumunda.