En yetkili ağız açıkladı: TMSF'ye devredilen şirket sayısı 252

FETÖ ve PDY soruşturması kapsamında TMSF'ye devredilen şirket sayısında ani bir sıçrama kaydedildi. Başkan Ş. Ercan Gül, Fon bünyesine 252 şirketin geçtiğini açıkladı

En yetkili ağız açıkladı: TMSF'ye devredilen şirket sayısı 252

15 Temmuz sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması ile ilişkili firmalara yönelik operasyonlar sonrasında TMSF'ye bağlı şirket sayısı 252'yi buldu. Söz konusu rakam TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül tarafından açıklandı. 

TMSF dev bir holdinge dönüştü
Konuyla ilgili bir açıklama apan TMSF Başkanı Gül, söz konusu şirketlerin TMSF'ye devrinin KHK'ler kapsamında yürütüldüğünü ve son olarak 252 firmanın  fona bağlandığını açıkladı. Başkan Gül, yeni dönemde TMSF'ye devredilen şirketler hakkında satış veya tasfiye seçeneklerinin var olduğunu vurgulayarak: "Bu şirketleri ekonomik işleyiş açısından maksimum faydaya ulaştıracak şekilde düzenleyeceğiz." dedi. 

TMSF'nin kayyum hakkı var
Kayyum atanan şirketlerin tasfiye edilmesi hakkının kendilerine Kanun Hükmünde Kararnamelerle verilen bir hak olduğunu söyleyen Gül:

"Bu şirketlerden bazılarının içi tamamen boşaltılmış durumda. İçinde hiçbir değer kalmamış şirketler de bulunuyor. Söz konusu şirketlerle hukuku bulananların hakkını koruyacağız. " dedi. 

Gül, mali durumu kötü durumda olan firmalara TMSF'nin kaynak aktarmayacağını ve icra iflas kapsamında değerlendirileceğini de belirterek: "Şirket ve grupların kaynakları ile ilgili rasyonel çalışmalar yürüteceğiz..." şeklinde konuştu.