En yüksek gelir Kemerköy ve Yeniköy'den

ÖİB verilerine göre, 2014 yılında elde edilen 6.3 milyar dolarlık özelleştirme gelirinde en yüksek pay Kemerköy ve Yeniköy Termik santrallerine ait

En yüksek gelir Kemerköy ve Yeniköy'den

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 2014 yılında özelleştirmeden 6 milyar 325 milyon 121 bin 801 dolar gelir elde etti. İdare, 2013 yılında özelleştirmeden 12.4 milyar dolar kazanmıştı.

En yüksek gelir Yeniköy ve Kemerköy'den
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na göre, 6.3 milyar dolarlık gelirin 5 milyar 878 milyon dolarlık önemli bir kısmı tesis ve varlıkların satış ya da devrinden elde edildi. 2014 yılının en yüksek geliri isi 2 milyar 671 milyon dolarlık satış ve devir bedeliyle Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman sahası'ndan geldi. 27 Ağustos'ta ÖYK'nın ihaleye dair kararı sonrasında, işletmeler ve liman sahasını IC İÇtaş'a devreden sözleşme 23 Aralık'ta imzalanmıştı. 

Yeniköy Termik Santrali

İkinci sırada Yatağan ve Galataport
En yüksek gelir elde edilen ikinci satış ve devir işlemi ise Yatağan Termik Santraline ait. Bu işletmenin Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne satışından 1 milyar 91 milyon dolar lira kazanıldı. Üçüncü sırada ise 702 milyon dolarlık satış ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait, kamuoyunda Galataport olarak bilinan Salıpazarı Liman Sahası satışı yer aldı. 

Galataport

Proje Bilgisi: Köy