Endüstrinin kalbi İstanbul'da atıyor

İmalat sektörünün önde gelen firmalarını buluşturan 19. Win Eurasia Metal Working Fuarı, Tüyap'ta başladı

Endüstrinin kalbi İstanbul'da atıyor

6 Haziran 2014/Emlakwebtv
Honnover Messe Bileşim Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen ve metal işleme, kaynak/kesim ve yüzey işleme olmak üzere üç uzmanlık kategorisini bir araya  getiren 19. Win Eurasia Metal Working Fuarı, Tüyap'ta başladı. Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaşım Bakan Yardımcısı Sven Morlok'ın katıldığı organizasyon, ilk gününde ulusal ve uluslararası üst düzey ziyaret ve işbirliklerine ev sahipliği yaptı.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen Fuarın açılışına katılan isimler arasında, Global Fairs Deutsche Messe AG Kıdemli Başkan Yardımcısı Sayın Wolfgang Lenarz, Alman Mühendislik Federasyonu  (VDMA) Türkiye Ülke Müdürü Friedrich Wagner,  İstif Makinaları Distribütörler ve İmalatçıları Derneği (ISDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Gül, Makine İmalatçıları Birliği Başkanı ve Makine Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz da yer aldı. 

Almanya Türkiye'nin en böyük tedarikçisi
Etkinliğin açılışında konuşan Global Fairs Deutsche Messe AG  Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Lenarz; ziyaretçilerin etkinlikte üç sektörü yakından ve bir arada tanıma fırsatının bulunduğuna dikkat çekerek, geçen yıl 24 olan delegasyon sayısının bu yıl 59'a çıkmış olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Alman Mühendislik Federasyonu VDMA Türkiye Ülke Müdürü Friedrich Wagner ise, sektör açısından Almanya-Türkiye ilişkilerinin hareketliliğinin altını çizerek: "Birçok yeni iş bağlantısına imza atılan fuarda, sadece Türkiye’den değil Almanya’dan gelen dostlarımızla da bir araya geliyor ve işbirlikleri gerçekleştiriyoruz." dedi. Sektörde Almanya ve Türkiye arasında büyük bir ticaret hacmi bulunduğuna değinen Wagner, 2013 yılında Almanya'da 4 milyar Euro ihracat gerçekleştirildiğini de hatırlatarak: "Türkiye’nin en büyük tedarikçisi Almanya!" ifadesini kullandı.

ISDER İstif Makinaları Distribütörler ve İmalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Gül ise fuara ilk olarak 2012 yılında katılma kararı verdiklerini ve bu bağlamda fuarın ilk fazında 22 üye ile yer aldıklarını belirtti. Şu an itibariyle 54 üyesi ile sektörün yüzde 70’ini elinde tutan bir dernek konumunda olduklarını ekleyen Gül, “Türkiye ve Avrasya Bölgesi’nin en önemli fuarı olan WIN’in tüm katılımcı ve ziyaretçilere hayırlı olmasını dilerim,” dedi.

Makine İmalatçıları Birliği Başkanı ve Makine Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz da açılış konuşmasında; “Biz Makine Tanıtım Grubu olarak Türk makineciliğinin ve Alman makinecilerinin bulunduğu her yerde bulunmaya çalışıyoruz ve WIN Metal Working Fuarı bu noktada bizim için önemli bir fırsat yaratıyor. Bugün burada Saksonya Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Ulaşım Bakan Yardımcısı Sayın Sven Morlok’un da katılımıyla Saksonya Eyaleti ile bir anlaşma gerçekleştireceğiz. Alman makinecileri ve Türk makinecileri arasında yapılabilecek işbirlikleri, 3. ülkelere yatırımlar ve inovasyon konularını  kapsayacak,” dedi.