Endüstriyel mirastan AVM'ye dönüşüm hamlesi

Cumhuriyetin ilk sanayi yapılarından biri olma özelliği taşıyan Ankara Maltepe'deki Havagazı Fabrikası'nın alan tescili kaldırıldı. Bölgeye AVM yapılması gündemde...

Endüstriyel mirastan AVM'ye dönüşüm hamlesi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Maltepe Havagazı Fabrikası'nın tescilinin kaldırılması ve arazi üzerine AVM yapımı söylentilerini değerlendirdi. Ankara 1 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun alan tescilini kaldırması kararını yargıya taşıyacaklarını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yeni bir rant süreciyle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. 

Cumhuriyetin ilk sanayi yapılarından
Havagazı Fabrikasının Cumhuriyetin ilk sanayi yapılarından biri olduğu ve 2006 yılındaki tecilin kaldırılmasının ardından bir bölümünün yıkıldığı bilgisini veren Candan, alan tescilinin kaldırılması ve arazi üzerine AVM yapılmasına yönelik olarak endişe içinde olduklarını söyledi. Candan:

"Endüstri mirası olan Havagazı fabrikasının ayakta kalan bacalarının korunması gerekiyor.  Bu alanda  atölyeler, depolar silolar ve işçi lojmanları da bulunuyor bunlarında korunarak gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Davamız devam ederken alanın tescilini kaldırılması kabul edilemez"

Endüstriyel mirastan AVM'ye dönüşüm
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, Cumhuriyet'in sanayi atılımının tanığı olan bu mirasın ranta açık hale getirilmesinden dolayı kaygılı olduklarını ve alan tescilinin kaldırılması kararını yargıya taşıyacaklarını da vurguladı. 4 Şubat 2016 tarihli 3041 sayılı kararı Koruma Kurulu'ndan istediklerini ve iptal için dava açacakları bilgisini de veren Candan, "Yeni bir rant süreci ile karşı karşıyayız..." ifadelerini kullandı. 

Ankara yönetilemez durumda
Açıklamasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "EGO hangarlarını haberimiz olmadan elimizden almışlar" açıklamasına da tepki gösteren Candan:

"Kendi alanı içinde bir yerin alındığını bile bilmeyen biri bu kenti yönetemez. Bu süreç Kavaklıdere’de Avusturya ve Rusya Sefareti arasındaki alanda da yaşanıyor. " dedi