Enerji güvenliğinde kentsel dönüşüm umudu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin enerji kaynakları açısından fakir bir ülke olduğunu belirterek: "1.7 milyon konutun dönüşümünden 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak." dedi.

Enerji güvenliğinde kentsel dönüşüm umudu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin enerji açığının kapanmasında önemli bir rol oynayacağını söyledi. Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını, buna karşın sürdürülecek stratejik politikalarla enerji açığının en aza indirileceğini belirterek: "2023 yılına kadar 1.7 milyon konutun dönüşümü hedefleniyor. Bu dönüşümden 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak. Bu tasarruf düzeyi, ısı yalıtımının 20 senelik ömrü dikkate alınırsa 10 milyar dolara çıkacak." şeklinde konuştu. 

Bakan Albayrak'ın kentsel dönüşüm umudu

9. enerji Verimliliği Forumu'nun açılışında söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Ulusal enerji Verimliliği Eylem Planı'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Albayrak Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zengin olmadığını buna karşın büyümekte olan ülkeler arasından sıyrılırak birinci lige yükselmek için doğru bir strateji uygulamaya çalıştığını belirterek: "Bu  hedefler için enerji verimliliği büyük önem arz ediyor." dedi. Bakan Albayrak Türkiye'nin katma değerli üründe daha az enerji tüketerek daha yüksek verimliliği sağlayabilmek adına ciddi bir mesafe kat etmesi gerektiğine de işaret etti.

Konut ve sanayi sektörünün hedefler için önemi

Bakan Albayrak, Türkiye'nin eylem planı kapsamında yer alan hedeflerinde sanayi sektörü ve konut sektörünün önemli bir yer tuttuğunu da vurgulayarak: "2023 yılına kadar 1.7 milyon konutun dönüşümünü hedefliyoruz. Bu dönüşümden de 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak. Bu tasarruf ısı yalıtımının 20 senelik ömrü baz alındığında da 10 milyar dolara çıkmış olacak. Isı yalıtımı 20 yıllık ömrü içinde kendini 5 sene içinde amorti ediyor."  dedi. Kalan 15 yılda da vatandaşın cebine katkı bir yatırımdan söz ettiklerini ve ısı yalıtımının ısınma fakurasında yüzde 40'lara varan indirim sağladığını da dile getiren Bakan Berat Albayrak: "Burada finansal kurumlarımıza tüketici kredisi özelinde değil ama daha rekabetçi bir program sunacağız. Fatura tasarrufundan elde edilen gelirle taksitlerin ödenebileceği bir düşük faizli model oluşturmaya çalışacağız." dedi. 

Kamu binalarında da yalıtım

Emerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ulaşımda, tarım alanında ve kamu binalarının yalıtımı gibi alanlarda da önemli verimlilik faaliyetleri yürütüleceğini ve enerji verimliliğinde bulunan potansiyelin sokak aydınlatmalarıyla ilgili yeni bir sürecin başlatılacağını söyledi.Halen Türkiye'de 7.5 milyon civarında sokak aydınlatması bulunduğunu ve 2023 yılında kadar belirlenen hedefin yüzde 30'lara varan dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu dile getiren Berat Albayrak: "Bu dönüşümün yıllık tasarruf miktarı 180 milyon TL civarında. 2023 yılı ile bundan sonrası 10 yıllık süre zarfında bu rakam 600 milyon TL'ye çıkacak. Bunu nasıl gerçekleştireceğiz: Esas projblem burada" dedi. Albayrak, bu pazarın çok ciddi olduğunu ve ciddi bir piyasa dönüşüm talebinin bulunduğunu da hatırlatarak: "Dağıtım firmaları, düzenleyici otoriteler, kamu ve vatandaşın bu konudaki taleplerine dayalı olarak da bu işin ekonomisini oluşturacağız." şeklinde konuştu.