Enerji sıkıntısına alternatif çözüm

IBC Solar Genel Müdürü Hayri Bali, Türkiye'yi saran enerji sıkıntısına Güneş Enerjisi Santralleri ile çözüm bulunabileceğini söyledi

Enerji sıkıntısına alternatif çözüm

1 Temmuz 2011/Emlakwebtv 
IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, enerji sıkıntısı çözümünde Güneş Enerjisi Santralleri’nin (GES) önemine değindi. Türkiye'nin, enerjide dışa bağımlılığın sıkıntısını her geçen gün daha şiddetli hissettiğini belirten Bali:

"Ukrayna üzerinden gelen doğalgaz adeta ateş hattında; Olası bir Rusya-Ukrayna savaşı politik dengeleri de değiştirebilir. Küresel iklim değişikliği ile suya hasret kalan toprak alarm veriyor. Büyük umutlarla kurulan Hidroelektrik Santralleri yüzde 20’nin altında kapasiteyle çalışıyor. İşte bu nedenlerle gözler yenilenebilir enerji kaynaklarına çevrildi." dedi. 

5 sene önce yatırım yapsaydık...
GES Projeleri için 600 MW'lık başvuru kapasitesine 9 bin MW'lik talep geldiğini belirten Bali, bu rakamın ALmanya'nın kurulu güneş enerjisi gücünün dörtte biri olduğunu belirtti. Bali: 'Yani bu rakama izin verilseydi ve bugün Türkiye'de 9 bin MW'lik GEs kurulu olsaydı, suyumuz bitti, doğalgaz, kömür alalım' demeyecektik. Çok değil 5 yıl önce GES kurulumları başlasaydı her şey çok farklı olacaktı' dedi.

HES'lere karşı GES'ler
Türkiye’nin en az güneş alan bölgesinin bile Almanya’nın en iyi güneş alan bölgesinden daha çok ışınıma sahip olduğunu anlatan Hayri Bali, ayrıca GES’e yatırımın önünün açılmasıyla HES’lerde kuraklık sebebiyle oluşan enerji açığının kurulacak güneş tarlalarıyla çok büyük ölçüde kapatılacağını vurguladı..