Enerji tasarrufu için doğru asansor

ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, inşaat sektörünün gündemindeki "yeşil bina" konsepti hakkında açıklamalarda bulundu. Şarlı, bir asansörün binanı tüm güç tüketiminin yüzde 10'unu oluşturduğunu söyledi.

Enerji tasarrufu için doğru asansor

ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, binalarda enerji tasarrufunun en önemli boyutunu asansörlerin oluşturduğunu söyledi. Binaların önümüzdeki 10 yıl zarfında yüzde 10-20 düzeyinde draha fazla enerji tüketeceklerini belirten Şarlı: " Bir binada bulunan asansörlerin güç tüketimi, binanın tüm güç tüketiminin neredeyse yüzde 10’unu oluşturuyor. Eski teknolojiyi kullanan asansörleri modern sistemlerle değiştirerek güç tüketimini yüzde 70’e varan oranlarda düşürmek mümkün” dedi. 

İklim değişikliği ve enerji güvenliği sorunu
Yapı sektörünün, daha az enerji tüketimi sorunu hakkında duyarlılık geliştirdiği ve yeşil bina sorununa odaklanmaların güçlendiğini belirten Şarlı: Bugün birçok ülkede iki inşaat şirketinden biri ‘yeşil bina’ konusuna odaklanmış durumda. Bu odak, planlama ve inşa aşamalarında başlıyor; operasyon ve binanın kullanımı aşamalarında da devam ediyor" ifadelerini kullandı. 

Enerjilerin yüzde 40'ı yapılarda harcanıyor
Şarlı, günümüzde dünyadaki enerjinin yüzde 40'ının yapılarda harcandığını ve ortalama 30 yıl kullanım ömrü bulunan asansörlerin ise en çok elektrik tüketen unsur olduğunu da vurguladı. Bu bağlamda asansör seçiminin önemine dikkat çeken Şarlı sözlerine şöyle devam etti:

"Doğru fonksiyon ve özelliklere sahip asansörleri seçmek, binalardaki kullanılabilir alanların yanı sıra hız ve erişim kolaylığını artırırken, enerji tüketimini azaltıyor. Örneğin, modern bir asansör sisteminin tercih edildiği bir binada kullanılabilir alan ortalama yüzde 30 oranında artıyor. Destinasyon seçim kontrolüne sahip asansör sistemlerinin taşıma kapasitesi ise yüzde 50 artış gösteriyor. Standartların değişmesi ve yeni düzenlemeler ile birlikte asansörlerin binanın enerji verimliliğine yaptığı katkının daha da artması bekleniyor. Bugün piyasadaki en iyi asansör teknolojisi, güç tüketimini yüzde 30’a kadar azaltabiliyor