Enerji tasarrufu projesi için start veriliyor

“Kamu – Özel Sektör Elele Enerji Verimliliği” projesi Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor

Enerji tasarrufu projesi için start veriliyor

14 Ağustos 2013 / emlakwebtv 
Kamu binalarında enerji verimliliğini arttırmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla hazırlanan 'Kamu – Özel Sektör Elele Enerji Verimliliğine'projesi Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçiriliyor. İlk aşamasında Sağlık Bakanlığı'na bağlı binaların enerji maliyetlerinin en aza indirilmesi ile başlayacak proje, daha sonra tüm kamu binalarının enerji verimli hale dönüştürülmesi ile devam edecek.

Projenin yol haritası belirlenecek
Özel sektörün de destek vereceği projede, ısı yalıtımı, cam uygulamaları, elektrik aydınlatma sistemleri, arıtma, ısıtma-soğutma gibi sistemler yenilenecek ve daha verimli hale getirilmesi konusunda çalışmalar yapılacak. 22 Ağustos Perşembe günü Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın ev sahipliğinde ve Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı üst bürokratları ile proje ortağı özel sektör firma yetkililerinin katılacağı Trabzon'da yapılacak çalıştayda, projenin yol haritası belirlenecek.

Pilot proje olarak seçilen ve çalışmalarına başlanan 'Trabzon Ahi Evran Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi', enerji dostu hastanelere örnek teşkil edecek. Yüksek ısı yalıtım performansı sağlaması amacı ile dış cephe ısı yalıtımda 'Capatect Dalmaçyalı Isı Yalıtım Levhaları'nın kullanılacağı projede, elde edilecek tasarrufun diğer kamu kurumlarına örnek teşkil etmesi planlanıyor. Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, ”Yeşil hastaneler projesi, enerji verimliliği adına büyük bir adım oldu. Betek olarak, belirlemiş olduğumuz enerji politikamızda, dünyamızı gelecek nesillere aktarma sorumluğu ile doğal kaynakların sürdürülebilirliği, karbon salımının azaltılması ve enerji tüketiminin düşürülmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu projenin de enerji verimliliği konusunda ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.