Enerjide Avrupa hedefleri için kritik ürün: Gazbeton

AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Kahyaoğlu, 2020 yılına dek ulaşılması planlanan "sıfır enerji harcayan bina" hedefi için en uygun malzemenin "gazbeton" olduğunu duyurdu

Enerjide Avrupa hedefleri için kritik ürün: Gazbeton

"Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği Avrupa Raporu"nda yer alan hedeflerin gerçekleştirilmesi yolunda gazbetonun ideal bir malzeme niteliği taşıması üzerine, AKG Gazbeton, bu yöndeki çalışmalarını daha da hızlandıracağını açıkladı. AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu: 

"Avrupa, 2020 yılı sonunda tüm yeni binalarını sıfıra yakın enerji harcayan binalar olarak hazırlarken, Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticilerinden biri olarak, tüm üretim ve AR-GE süreçlerimizi 2016 yılında daha da geliştirip, bu trendin en önemli oyuncularından biri olmaya hazırlanıyoruz" dedi. 

Pasif binalarda gazbetonun önemi
"Pasif bina" ya da "sıfıra yakın enerji harcayan bina" olarak isimlendirilen Nzeb, Avrupa'nın gündeminde her geçen gün daha fazla yer edinmeye başladı. Türkiye'nin bu eğilimin dışında kalamayacağını söyleyen Kahyaoğlu, tüm üretim ve Ar-Ge süreçlerinde ürünlerin Nzeb projelere daha yüksek katkı sağlanması için çalışıldığı bilgisini verdi. 

Geleceğin yapı malzemelesi
Kahyaoğlu, tüm üretim ve Ar-Ge süreçlerinde ürünlerin Nzeb projelere daha fazla katkı sağlanması için çalışmalar yaptıklarını da vurgulayarak, bu eğilimin yakın dönemde Türkiye'de yaygınlaşacağını belirtti. Gazbeton'un geleceğin yapı malzemesi olduğunu söyleyen Kahyaoğlu:

Enerjide Avrupa hedefleri için kritik ürün: Gazbeton

"Türkiye’de önümüzdeki beş yıl içinde Nzeb kavramının giderek yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının kullanılması, atıkların değerlendirilmesi, Yeşil Bina Projelerinin yaygınlaşması, Sürdürülebilirlik kavramının hayatın her aşamasına yerleşmesi ile günümüzde,  sıfıra yakın enerji harcayan bina kavramı giderek önem kazanacak. Kaynakların Verimli Kullanılması ilkesiyle üretim süreçlerinde attığımız adımlarla, yenilenen AR-GE yapımızla biz kendimizi başta ülkemiz ve Avrupa olmak üzere dünyanın Nzeb Projeleri için hazırlıyoruz. " dedi.