Enflasyondaki düşüş sektöre ne vaat ediyor?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan son Tüketici Fiyat Endeksi'ni değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, enflasyondaki bu seyrin sürdürülebilir kılınması gerektiğini söyledi

Enflasyondaki düşüş sektöre ne vaat ediyor?

"Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Şubat 2016 dönemine ait Tüketici Fiyat Endeksi'ni değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya enflasyondaki düşüş eğiliminin sürdürülebilir olması gerektiğini söyledi. Dumankaya, beklentilerin aksine enflasyonun sekiz ay sonunda eksi yönlü ivmesinin önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak: "Bu yönde seyir, enflasyonun yıl sonunda çift haneli sayıların altında kalması için iyi bir gösterge. Enflasyon, beklentilerin üzerinde çıktığında nasıl bir değerlendirme yapıyorsak eksi yöndeki seyrinde de almamız gereken dersleri almalı ve bu seyri sürdürülebilir hale getirmeliyiz.” dedi.

Her şeye rağmen başarı
Enflasyon rakamlarındaki düşüşü, küresel piyasalardaki kırılganlıklara rağmen "başarı" olarak nitelendirebileceğimizin altını çizen Dumankaya, enflasyon beklentilerine ilişkin tahminlerini de aktardı. Dumankaya:

"Bugün için yıllık enflasyon 8.78 olarak açıklandı. Fakat önümüzdeki dönem için konuşursak ben enflasyonun öncelikle yüzde 7’lere gerileyeceğini, ikinci çeyrekte ise yüzde 6–7 aralığına gerileyeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Şubat 2016 Enflasyon Rakamları
Dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanana Şubat 2016 Tüketici Fiyat Endeksi, bu dönemde, bir önceki aya kıyasla yüzde 0.02'lik bir düşüş gösterdi. Bu düşüşe rağmen, 2015 yılı Şubat ayına kıyasla yüzde 8.78 ve on iki aylık ortalamalar bazında da 7.97'lik artış kaydedildi. TÜFE'deki artış 2015 yılı Aralık ayına göre, yüzde 1.80 oranında artış gösterdi. Rakamlara göre aylık düzeydeki en yüksek artış yüzde 1.80 ile sağlık alanında gerçekleşti. En yüksek düşüş gösteren grup ise yüzde 6.16 ile giyim ve ayakkabı alanında kaydedildi.

Firma Bilgisi: Dumankaya Inşaat