EPDK, OEDAŞ'a el koydu

EPDK, yükümlülüklerini yerine getiremeyen OsmangaziElektrik Dağıtım şirketinin yönetimine el koydu

EPDK, OEDAŞ'a el koydu

02 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2010 yılında özelleştirilen Osmangazi Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış şirketlerinin (OEDAŞ) yönetimine faaliyetlerini yerine getiremediğini gerekçe göstererek el konulmasına karar verildiğini açıkladı. 1.4 milyon abonesi bulunan OEDAŞ Eskişehir, Kütahya, Afyon, Uşak, Bilecik illerini kapsıyor. OEDAŞ'ın son zamanlarda zor günler geçirdiği belirtilmişti.

EPDK: “Elektrik Piyasası Kanunu'nun 16'ncı Maddesi'nin 4'ncü fıkrası gereği uygulandı”
EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, "EPDK'nın dün yapılan toplantısında alınan kararla Osmangazi EDAŞ ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış şirketlerinin Elektrik Piyasası Kanunu'nun 16'ncı Maddesi'nin 4'ncü fıkrası gereğince faaliyetlerini yerine getiremediği belirlenerek, yatırımların devamlılığını sağlamak, tüketicilere nitelikli ve kesintisiz hizmet verilmesini sürekli kılmak gibi amaçlarla, tedbiren şirketlerin mevcut yönetim kurulu başkan ve üyeleri görevden el çektirilmiş ve yerlerine yeni atamalar yapılmıştır" denildi. Eskişehir, Afyon, Bilecik, Kütahya, Uşak illerinin elektrik dağıtım hizmetini veren Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketi 2010 yılında 485 milyon dolar bedelle Yıldızlar SSS tarafından devralınmıştı.

Yıldızlar Holding, 2010 yılında Osmangazi Elektrik Dağıtım'ın 485 milyon dolarlık satın alma bedelinin 375 milyon dolarını Akbank'tan AKBNK.IS kredi olarak kullandıklarını, geri kalan miktarın ise özkaynaklardan karşılandığını açıklamıştı. Akbank hisseleri TSİ 1124 itibariyle yüzde 2.16 kayıpla 7.24 liradan işlem görüyordu. BİST ise yüzde 0.29 kayıpta.

Proje Bilgisi: Köy