Erbakan'ın yalısı kaç liraya satılığa çıkarıldı?

Türk siyasetinin son 30 yılına damgasını vuran isimlerinden olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın, Kanlıca'daki yalısı satılığa çıkarıldı. Yalı için 21 milyon dolar istendiği iddia ediliyor.

Erbakan'ın yalısı kaç liraya satılığa çıkarıldı?

1960'lı yıllardan itibaren Türk siyasetinin en dikkat çekici simalarından biri olan Necmettin Erbakan'ın Kanlıca'daki yalısı satılığa çıkarıldı.

Erbakan'ın yalısı 21 milyon dolara satılık
Cumhuriyet'te yer alan habere göre, 1999 yılı Kasım ayında işadamı Şeyhmuz Tatlıcı'dan 810 bin TL karşılığında satın alınan yalı 2006 yılında Erbakan'ın damadı Mehmet Alnıtöz'e 1 milyon TL'ye satılmıştı. Partisinin kapatılma ve mal varlığına el konulma tehlikesine karşı gayrimenkullerini aile fertlerinin üzerine yapma eğilimi olduğu bilinen Erbakan'ın, Kanlıca'daki yalısı için 21 milyon dolar istendiği iddia edildi. 

Emlak ve alım satım vergilerinden muaf
Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Kanlıca yalısı, 2. derece tarihi eser niteliği taşıyor. Bu da satın alacak kişinin alım satım vergisinin yanında emlak vergisinden de muaf olduğu anlamına geliyor. Bir diğer ilgi çekici bilgi ise, yalıyı satın alacak kişinin ayrıca Rıza Sarraf ve Ebru Gündeş'e komşu olacağı... Zira iki yalı arasında yalnızca 4 ev bulunuyor. 

60 kat prim yaptı
Necmettin Erbakan'ın, alıcısının alım satım ve emlak vergisinden muaf olan yalısı, Damat Mehmet Altıngöz'ün satın aldığı Mart 2006'dan bugüne 60 kat değer kazandı. Altınöz'ün 1 milyon TL'ye satın aldığı yalı, dokuzunca yıl sonunda 60 milyon TL'ye yakın değeriyle 21 milyon dolara satılığa çıkarıldı.