Erdemir 2015'te 500 milyon dolar yatırım yapacak

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, bu yıl içerisinde 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi

Erdemir 2015'te 500 milyon dolar yatırım yapacak

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, bu yıl içerisinde 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Erdemir Grubu Basın Toplantısı'nda konuşan Pandır, 2014 yılını Erdemir Grubu için 'dönüşüm hareketinin başlangıç yılı' olarak tanımladı. 

Hedef dünyada 3.'lük
Erdemir'in hedefinin dünyanın en iyi çelik üreticileri sıralamasında ilk 3'e girmek olduğunu belirten Pandır: ' Erdemir'i sadece üretim ve verimlilik açısından sınırlı kalmayıp güçlü finansal pozisyonu, şirket kültürü ve sosyal etki bakımından dünya klasında bir şirket yapmayı hedefliyoruz. Dünyanın saygın çelik araştırma şirketlerinden biri olan World Steel Dynamics'in (WSD) dünyanın en iyi çelik üreticileri listesinde en iyi 36 şirket arasında 10. sırada yer alıyoruz..' dedi. 

Erdemir'den yatırım atağı
Erdemir Grubu için yatırımların 4 kaleme ayrıldığını ve bunların yenileme, çevre, enerjinin geri dönüşümü ve kapasite artırımı-ürün çeşitliliği olarak gruplandırıldığını belirten Ali Pandır, "Bizim için basit görünen bakımlar bile çok yüksek yatırım ihtiyacı gerektiriyor. Örneğin bir yüksek fırın yenilemesi 100 milyon doları bulurken, bir fırının sadece tuğlalarının değişmesi bile 30 milyon dolara yaklaşan bir yatırım gerektirebiliyor. Erdemir Grubu olarak, 2015 yılında 500 milyon dolara yakın yatırım yapacağız. Bu yatırım tutarı, 2019 yılına kadar olan süreçte 1 milyar doları aşacak" dedi.

Pandır, Erdemir Grubu'nun Türkiye'deki ham çeliğin yüzde 25'ini, yassı çeliğin ise yüzde 67'sini ürettiğini belirtti. 

Firma Bilgisi: Erdemir