Erdemir hedef büyüttü

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan ERDEMİR Grubu, 2014 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

Erdemir hedef büyüttü

Aktif büyüklüğü 15 milyar TL (7 milyar USD) olan ERDEMİR Grubu yılın ilk altı ayında toplam 4 milyon ton nihai mamul satış miktarı gerçekleştirirken, yassı çelik satış miktarını geçen yılın aynı dönemine göre %6 artırarak, 3,4 milyon tona yükseltti. Bu dönemde ERDEMİR Grubu’nun net karı, önceki yılın aynı dönemine göre %19 artarak, 777 milyon TL (359 milyon USD) oldu.

Ocak-Haziran dönemi finansal sonuçları ile ilgili değerlendirme yapan ERDEMİR Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, ERDEMİR Grubu’nun sağladığı istihdam, modern teknolojiye sahip tesisleri ve yarattığı katma değer ile sadece ülkemiz demir çelik sektörünün değil bölgemizin en büyük kuruluşları arasında yer aldığını, en yüksek değeri yaratma misyonuyla her geçen yıl biraz daha büyüyerek dünya klasında şirket olma yolunda ilerlemeye devam ettiklerini dile getirdi. Yılın ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal sonuçların geçen yılın verilerinin üzerinde olduğunu, bu pozitif sonuçlarda en temel faktörün birinci çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de düşük seyreden hammadde fiyatlarıyla birlikte güçlü iş hacmi olduğunu dile getiren Pandır:

'Türkiye’de ürettiğimiz çeliği dünyadaki diğer ülkelerin sanayisine de kazandırmayı hedefliyoruz. Bu nedenle farklı ülkelerde satış ofisleri açmayı sürdürüyoruz. 2014 yılının ilk altı aylık döneminde Peru’dan Tayland’a, Senegal’den Kanada’ya kadar pek çok ülkeye toplam 491 bin ton ihracat gerçekleştirdik.' dedi. 

2020 vizyonu; dünya klasında şirket olmak
ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “2020 vizyonumuzu dünya klasında şirket olmak olarak belirledik. Bu vizyon çerçevesinde inovasyon kültürünü benimseyen paydaşlarına ve topluma katma değer yaratan bir marka olmak istiyoruz. Hedefimiz 5 yıllık bir stratejik plan oluşturmak ve hızlıca hayata geçirmek. Bunu yaptığımızda dünya klasında şirket olma yolunda önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyorum” dedi. ERDEMİR Grubu’nun küresel oyunca olma yolunda Ar-Ge ve üretim kalitesine yatırım yapacaklarını belirten Pandır, yeni teknolojilere uygun yüksek katma değerli ürünler yapmaya odaklanacaklarını dile getirdi. ERDEMİR Grubu’nun 2013 yılı ham çelik üretim sıralamasına göre AB-28 Ülkeleri arasında 3. sırada yer aldığını belirten Ali Pandır, “Önümüzdeki dönemde de, aynı yaklaşımla, bu büyük gemiyi bir sürat motorunun çevikliğiyle yöneteceğiz” dedi.

 ERDEMİR Grubu 2014 ilk 6 aylık Finansal Sonuçları:

  • 2014 yılı ilk yarıyıl sıvı çelik üretimi, 4,1 milyon ton olarak gerçekleşti.
  • 2014 yılı ilk yarıyıl nihai mamul üretimi 3,9 milyon ton olarak gerçekleşti.
  • Ocak-Haziran dönemi nihai mamul satış miktarı ise 4,0 milyon ton oldu. Satışların %86 yassı, %14 ise uzun ürün olarak gerçekleşti.
  • Toplam satış gelirleri 5,6 milyar TL (2,6 milyar USD) olarak gerçekleşirken, Grubun 2014 yılı yarıyıl net dönem karı ise %19 büyümeyle 777 milyon TL (359 milyon USD) oldu.
Firma Bilgisi: Erdemir