Erdoğan'dan müteahhitlere ödül

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesine giren 42 müteahhidi ödüllendirdi.

Erdoğan'dan müteahhitlere ödül

Engineering News Record (ENR) tarafından açıklanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesine girerek Türkiye'nin dünya ikinciliği konumunu tescilleyen müteahhitler Ankara'da ödüllendirildi. Türkiye Müteahhitler Birliği ve Ekonomi Bakanlığı'nın düzenlediği Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, özel sektör kuruluşları, farklı ülkelerden 30'a yakın büyükelçi ve Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi müteahhitler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası arenada Türkiye'yi dünya ikincisi yapan 37'si Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi toplam 42 müteahhide başarı plaketi verdi.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan müteahhitlere seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Türkiye'yi dünya ikinciliğine taşıyan müteahhitlerin başarılarının artarak devamını dileyerek, "Önümüzdeki yıllarda bu listede 42'nin çok çok üstünde şirketlerimizi görmeyi temenni ediyorum. Sizlerle birlikte bu millet için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü siz inşa için varsınız, siz ihya için varsınız. "Orta Asya'da, Orta Doğu'da, Afrika'da, Güney Asya'da, Güney Amerika'ya velhasıl dünyanın her yerinde gidilmemiş ülke, el atılmamış iş bırakmayacağız" şeklinde konuştu.

Aynı sektörde faaliyet gösteren diğer ülke şirketlerinden farklı olarak daha kaliteli, daha hesaplı iş yapma yanında insan odaklı, hak temelli bir anlayışın ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da, 'Türkiye çok ileri bir noktaya geldi. Açıkçası ben artık insanca çalışma şartlarına sahip olmayan hiçbir şantiye, hiçbir işyeri görmek istemiyorum' dedi.

Ortaklık kültürünün önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: 'Biz paylaşımcı bir milletiz. Biz ahilik kültürüne sahip bir milletiz. Öyleyse bu paylaşım kültürü içerisinde, 'Bu projeyi gel beraber yürütelim. Diğer projeyi yine beraber yürütelim. Üçüncü projeyi de diğer iki arkadaşımız yürütsün' sözlerini duyduğumuz gün, inanın Türk milletinin önünde kimse duramaz. Biz bunu başarır aşar gideriz.'