Erhan Boysanoğlu: Tüketici bilinci 2015’te artacak

2015 yılında gayrimenkulün izleyeceği seyri konuştuğumuz Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 2015’te gayrimenkul pazarındaki tüketicinin daha da bilinçleneceğini söyledi

Erhan Boysanoğlu: Tüketici bilinci 2015’te artacak

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ile gayrimenkul sektörünü masaya yatırdık. Sektörün 2014 yılını öngörüler çerçevesinde tamamladığını belirterek sözlerine başlayan Erhan Boysanoğlu, "Yabancıya konut satışı gibi bazı konularda öngörülerin de üzerinde pozitif bazı gelişmeler yaşansa da, 2014 yılında gayrimenkul sektöründe önemli bir sürpriz yaşanmadı. Sektörde öngörülen hedefler civarında sonuçlar elde edildi" dedi.

İki seçimin yaşandığı 2014 yılının ardından 2015'in de genel seçimlere ev sahipliği yapacağını ifade eden Erhan Boysanoğlu, "Ancak gerek sektörü gerekse genel ekonomi üzerinde; döviz, altın ve petrol piyasalarındaki dalgalanmalar, faiz oranlarındaki artış ya da düşüş gibi temel parametreler çok daha etkili olacaktır. Bu doğrultuda gayrimenkul sektörünün de 2014'te olduğu gibi 2015 yılında da belirli bir seviyede ve olağan şartlar altında bir gelişim göstermesi öngörülüyor" şeklinde konuştu.

Mevcut hali ile pazarda yoğun yaşanan rekabetin, 2015 yılında daha da artmasının söz konusu olacağına vurgu yapan Erhan Boysanoğlu, "Bununla birlikte her alanda olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de artan tüketici bilinci ile birlikte, kalite/değer endeksi, marka ve projeye dair geçmiş, referanslar vs. gibi alt detaylar belirleyiciliğini daha da arttıracak, Bu doğrultuda pazardaki yoğun rekabette bazı marka ve projeler öne çıkacaktır. Diğer bir deyişle 2015, gayrimenkul pazarında tüketici tarafından, kalite, güven, geçmişteki referanslar gibi birçok kriterle gerçekleştirilecek değerlendirmelerin artık daha belirleyici olmaya başladığı bir yılı yaşayacağız. Bunların yanı sıra 2015, KDV ve Tüketici Yasası'nın uygulama detaylarında sorunların en yoğun yaşandığı bir dönem olacaktır" dedi.

Satışlar tamamlanmak üzere
MESA olarak 2014'te, Ankara'da Aktürk İnşaat ortaklığı ile hayata geçirdikleri ParkOran Konutları ve ParkOran Ofis'te satışların tamamlanmak üzere olduğunu da söyleyen Boysanoğlu, "2014 ayrıca Tepe İnşaat MESA imzasını taşıyan ve Ankara'nın seçkin semti Yaşamkent'te yer alan 900 konutluk Park MOZAİK'i hayata geçirdiğimiz yıl oldu. Başkentin gözde semti Gaziosmanpaşa'da, Çankaya, Koza Sokak'ta yer alan bir diğer projemiz MESA KOZA 66'nın da temelini attık" diye konuştu.

'2015 Mesa için önemli'
2015'in MESA içinse önemli bir yıl olacağının altını çizen Boysanoğlu, "MESA, mevcut projelerinin yanı sıra 2015'te daha güçlü ve daha çok proje ile yer alacak. Şu an için bu projelerle ilgili detay bilgi vermiyoruz. Ancak, 2015 yılında MESA'nın odağında İstanbul'un olacağını belirtebiliriz. İstanbul'da mevcut MESA projeleri ile bilinen kalite ve güvencemizle var olduğumuz semtlerin yanı sıra yeni ve seçkin bazı bölgelerine de MESA imzasını ilk kez atmış olacağız" açıklamalarını yaptı.