Erişilebilir konutta doyum yok, açık var

Konut sektöründeki sunum fazlalığı tartışmalarına ilişkin bir değerlendirme yapan Avrasyaİnt Yapı A.Ş. Kurucu Ortağı Ali Sesli, toplam nüfusun yarısı kadar konuta ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Erişilebilir konutta doyum yok, açık var

Avrasyaİnt Yapı A.Ş. Kurucu Ortağı Ali Sesli, düşük ve ortak sınıf için erişilebilir konut sunumunda ciddi bir eksiklik bulunduğunu söyledi. Sesli, bu kesimin yoğun biçimde ikinci el konuta yöneldiğini, bu talebin karşılanması adına TOKİ dışındaki firmalarca da uygun projelerin geliştirilmesi gerektiğini  vurgulayarak:"Özel sektörün de metrekare fiyatı 2500-3000 TL bandında olan, orta gelirli ailelerin banka kredisi ile konut alabilmesine imkan sunan projelere ağırlık vermesi gerekiyor..." ifadelerini kullandı

Orta ve alt gelir grubu için konut geliştirmek
Gayrimenkul sektörünün yatırım enstrümanı olarak değerine de değinen Sesli, yatırım amaçlı olarak konut alanların altın,döviz,borsa gibi diğer yatırım araçlarına kıyasla her zaman kâr sağlayacağını belirtti. Sesli, yine de bu karlı yatırım aracının, diğerleri gibi riskleri olduğunun altını çizdi ve:

"Buyatırım aracının püf noktası "lokasyon"... Gayrimenkul yatırımı planlayanlar öncelikle şehirlerin gelişim bölgelerini dikkate almalı. Hızla değerlenme potansiyeli bulunan bölgeleri iyi tespit ederek, yatırımlarını buralara yapmalılar." dedi.

Özel sektör ve kamu yatırımlarının önemi
Bu bölgelerden alacakları konutların, kendilerine orta vadede yüksek getiriler sunacağını da vurgulayan Sesli, konut alacakların ayrıca bölgenin imar çalışmalarını da iyi takip etmesigerektiğini ve  buralarda yapımı düşünülen ulaştırma,hastanı ve eğitim gibi büyük ölçekli devlet ve özel sektör yatırımları hesaba katmaları gerektiğini belirtti