Erkenek Tüneli'nde son durum!

Erkenek Tüneli'nde son durum ne? Tünel ne zaman açılacak? Merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

Erkenek Tüneli'nde son durum!

Erkenek Tüneli nerede? 
Malatya'nın Doğanşehir'i ile Adıyaman'ın Gölbaşı ilçeleri arasında inşa edilen Erkenek Tüneli'nde son durum belli oldu. Büyük bir kısmı tamamlanan tünelin kazı destek çalışmalarında sona gelindi. 

Erkenek Tüneli ne zaman açılacak? 
Konu ile ilgili açıklama Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Tünel Kontrol Şefi Hüseyin Kaya'dan geldi. Kaya, "Yaklaşık bir ay sonra buradaki inşaat işleri tamamlanmış olacak. Daha sonra elektro mekanik ve yol üstyapı işlemlerine başlanacak. Tüneli yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Erkenek Tüneli'nde son durum!

Erkenek Tüneli inşaatı ne zaman başladı? 
2011'de yapımına başlanan Erkenek Tüneli tamamlandığında Doğu Anadolu Malatya üzerinden Akdeniz Bölgesine bağlanacak. Toplam maliyeti yaklaşık 238,5 milyon lira olup bin 816 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan tünelin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Tünelin, Türkiye'nin kuzeyi ve güneyini birbirine bağlayan bir güzergahta yer aldığını anlatan Kaya, "Tünel tamamlandığı zaman yol yaklaşık 600 metre kısalacak ancak bundan daha önemlisi tehlikeli olan trafik güvenli ve konforlu hale getirilmiş olacak" diye konuştu.