Ermenistan "Nükleerine" karşı ironik çağrı

Mersin Nükleer santraline ilişkin uluslararası raporu mahkemeye "devlet sırrı gerekçesiyle" sunmayı reddeden Enerji Bakanlığı, Ermenistan'daki Nükleer santrale "Karşı yürüyüş çağrısı" yaptı

Ermenistan

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye sınırına 16 km uzaklıkta, Ermenistan sınırlarında bulunan Metsamor Nükleer Santrali'ne karşı "çevrecilerle" ortak yürüyüş çağrısı yaptı. Mersin'de kurulacak nükleer santrale ilişkin uluslararası raporun sonuçlarını, "devlet sırrı" gerkçesiyle mahkemelerle paylaşmayı reddeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın "Ermenistan'daki Nükleer Santrale karşı birlikte yürüyelim çağrısının" gerekçesi ise, Metsamor'un kullanım süresinin dolması.

Nükleer santraller ve 30 yıllık kullanım
Ermenistan'da, Türkiye sınırına yalnızca 16 km uzaklıkta bulunan Metsamor Nükleer santrali, ülkenin elektirik ihtiyacının yüzde 40'ını karşılıyor. Ömrü dolmasına rağmen, Ermenistan'ın ihtiyaç duyduğu enerjinin çok önemli bir kısmını karşılayan santralin kullanım süresinin 2026'ya kadar uzatılmasını eleştiren Yıldız: 

"Metsamor Nükleer Santralı 30 yıllık ömrünü çoktan tamamlamış. 1980 yapımı bir santral; sınırımıza ise 16 kilometrelik bir yerde bulunuyor. Mesela Iğdır'da hep beraber yürüyelim..." dedi. 

Ermenistan'dan 2026'ya uzatma kararı
Kullanım yaşı dolmasına rağmen çalışmalarını sürdüren Metsamor Nükleer santrali için kullanım süresi 2026 yılına uzatıldı. Ermenistan Parlamentosu kararla ilgili olarak rusya hükümetiyle anlaşmasını, 111 leh, 1 aleyh ve 3 çekimser oyla aldı. Anlaşmaya göre Rus Rosatom Ermenistan'ın enerji ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayan santralin tamir ve ekipman değişiminden sorumlu olacak.