Erteleme rekoru kıran proje

Daha önce açılışı üç defa ertelenen Hızlı Tren projesi için verilen son tarih 11 Temmuz olarak olarak belirlenmişti. Ancak test sürüşü sırasında yaşanan kaza, açılışın tekrar ertelenebileceği kuşkusunu doğurdu

Erteleme rekoru kıran proje

4 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Hızlı tren projesinde açılış erteleme rekoru kırılıyor. Daha önce üç defa ertelenen projenin 11 Temmuz'da yapılması planlanan açılışı, test sürüşü sırasında yaşanan kazadan dolayı bir kez daha ertelenebilir.

İlk iki açılışın sabotaj gerekçesiyle ertelenmesinin ardından, 5 Temmuz'da yapılması planlanan açılış da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın rahatsızlığı gerekçesiyle ileri bir tarihe atılmıştı. Son olarak 11 Temmuz tarihinde açılışı yapılacağı bildirilen proje, test sürüşü kazasının ardından yeniden ertelenme riskine girdi. 

Kaza hızlı tren hattında olmadı
Piri Reis isimli trenin, Köseköy-Gebze kesiminde yer alan hatta yaptığı deneme sürüşü sırasında ray bakım makinesine arkadan çarpmasıyla meydana gelen kaza ile ilgili bugün bir açıklama yayınlayan TCDD, söz konusu olayın hızlı tren hattında değil, konvansiyonel hatta meydana geldiğini açıkladı. 'Olay hızlı tren hattında değil, konvansiyonel hatta meydana gelmiş olup ölü ve yaralı bulunmamaktadır.' açıklamasını yapan TCDD, sosyal medyada ve çeşitle medya kuruluşlarında yer alan haberlerin aksine trenin devrilmediğini duyurdu.