Erzurum'da 'maketten satış' arbedesi

Erzurum Merkez Palandöken'de, 2 bin konutluk bir konut projesinin inşaatı, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle durduruldu

Erzurum'da 'maketten satış' arbedesi

Erzurum Merkez Palandöken İlçesi Yenişehir semtinde, 2 bin konutluk bir konut projesinin inşaatı, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Maket üzerinden daire satın alan vatandaşlar ile Büyükşehir Belediyesi önünde güvenlik önlemi alan polisler arasında çatışma çıktı.

Maketten satış trajedisi
Büyükşehir Belediyesi'nin Ak Parti'li eski Belediye Başkanı Ahmet Küçükler döneminde, maket üzerinden satışlara başlayan Müteahhit Ahmet Metin Karadayı'nın New City Projesi, yeni Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından 'ruhsat ve projesi' olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı bir çağrıyla maket üzerinden ev satın alan vatandaşlara seslenerek, haklarını hukuki yollarla aramaları önerisinde bulundu. 

New City ve 50 mağduru
Yapılan çağrıya tepki gösteren 50 proje mağduru da Büyükşehir Belediyesi'nin önünde toplanarak Belediye binasına girmek istedi. Vatandaşlarla polis arasındak çıkan arbede sırasında fenalaşan Emra Doğan'a acil yardım ekipleri müdahale etti.

New City inşaatında oturma eylemi
Polisin aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle dağılan mağdurlardan bir kısmı ise, Yenişehir Semti'ndeki inşaat alanına girerek, New City Projesine ait 13 katlı binanın en üstünde çıktı. Ayaklarını aşağıya sarkıtarak oturma eylemi başlatan ve intihar girişiminde bulunan kişileri ikna çalışmaları sürüyor.