Erzurum Katar'da Gökyüzü Şehri projesini tanıttı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Expo Turkey by Qatar kapsamında "Uluslararası Gökyüzü Şehri Projesi"nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Erzurum büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Uluslararası Gökyüzü Şehri projesinin 750 dönümlük arazi üzerinde kurulacağını belirterek: "Proje içinde bir tane büyük bir gölet var 110 bin metrekare büyüklüğünde. 500 yatakli bir termal otel inşa edilecek. Biliyorsunuz Erzurum şifalı sularıyla ünlü bir kent. Bunun hemen yanı başında da kayak merkezlerimiz bulunuyor. Yine proje içinde çok büyük bir tarih müzesi bulunacak. Biz buna tarih duvarı diyoruz. Yine proje kapsamında bir deprem müzemiz var. Buraya gelen bir kişi, belli ölçeklerde depremlere tanıklık edecek. Bilim sanayi merkezi, yaşlı ve engelliler rehabilitasyon merkezi, sayılar müzesi, gençlik merkezi,astronomi müzesi gibi kompleks bir proje inşa ediyoruz..." şeklinde konuştu. 

Vali Azizoğlu: Katar'daki yatırımcılara projemizi tanıtıyoruz

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu: "Bu proje hayal ötesidir. Bunu başarabilmek büyük bir onur ve şereftir. Bu tamamlandığında Erzurum'a büyük bir sınıf atlatacak projedir." dedi. Projenin tamamlanması için biçilen iki senelik sürenin çok öncesinde nihayetleneceği yorumunda da bulunan Azizoğlu: "Projemizi üniversitemiz ve büyükşehir belediyemiz ile yaptık. Katar'daki yatırımcılara bu projemizi anlatıyoruz. Erzurum, 7 bin yıllık, kültür ve sanat kentidir."  şeklinde konuştu.