Esenler baştan yapıldı

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 1999 Marmara Depremi'nin 16'ıncı yılında Esenler dönüşümüne ilişkin rakamları açıkladı. Esenler'de 24 bin konutun yenilendiğini söyleyen Göksu: "150 bin kişi deprem riskinden uzak bir hayata kavuştu..." dedi

Esenler baştan yapıldı

1999 Marmara Depremi'nin 16'ıncı yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 24 bin konutun yenilendiğini, 150 bin kişinin de deprem riskinden uzak, sağlıklı konutlara kavuştuğunu söyledi. Esenler'in 500 bin nüfusuyla İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri olduğunu vurgulayan Göksu, yapı stokundaki problemler üzerine çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Riskli yapı oranı yüzde 72'ye düştü
1999 Marmara ve 2011 Van depremlerinin ardından olası bir deprem hazırlıklarının çok daha büyük bir ciddiyetle yürütüldüğünü hatırlatan Göksu:

" Esenler, 500 bin nüfuslu, 30 binin üzerinde deprem riski içeren binaya sahip dev bir ilçe. 2009'da göreve geldiğimizde yüzde 85 olan riskli yapı oranını 6 yılda yüzde 72'ye indirdik. Bu süre zarfında 24 binin üzerinde konut yeniledik veya yenileme sürecine girdik. 150 bin kişi deprem riskinden uzaklaştırılarak, güvenli ve sağlıklı konutlara ulaştırıldı..." dedi. 

Esenler baştan yapıldı

Esenler için seferber olduk
Esenler'de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Göksu, Esenler'de yenilenmesi gereken konut sayısının 70 bin olduğunu, ilk etapta bu rakamın yarısı üzerinde çalışacaklarını vurguladı. Arzu edilen şeyin, olası bir deprem öncesinde hazırlıkları tamamlamak olduğu üzerinde duran Göksu:

" Kentsel dönüşüm, siyasi akla kurban edilmemeli. Çocuklarımıza tabut değil konut bırakalım. 17 Ağustos'un bizlere bıraktığı sorumluluğun farkındayız..." dedi.