Esenler'de 100 bin konut yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenler Belediyesi tarafından Esenler'de kentsel yenileme çalışmaları kapsamında 23 bin 829 konut dönüştürüldü. Esenlerde 100 bin konutun yenilenmesi gerektiği belirtildi.

Esenler'de 100 bin konut yenilenecek

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Van depremi ile daha da önemli hale gelen kentsel dönüşüm projesi kapsamında Esenlerde 100 bin konutun yenilenmesi gerektiğini, bunun yarısının 10 yılda tamamlanacağını anlattı.
Paris'te kentsel dönüşümün 17 yılda tamamlandığını hatırlatan Başkan Göksu, "Dünyada dönüşüm estetik, sosyal kültürel kaygılar ile yapılırken biz de öncelik güvenlik. Çünkü deprem ülkesiyiz ve fay hattı üzerinde bulunuyoruz" dedi.

Esenler'in 500 bin nüfuslu ve İstanbul'da nüfus yoğunluğu en fazla ilçe olduğunu dile getiren Göksu, "Kilometre basma düşen insan sayısında İstanbul ortalaması 13 bin iken bu rakam Esenlerde 70 bin. 30 bin 89 bina ve 159 bin bağımsız birim bulunuyor. 30 bin 89 binadan sadece 5 bin 674'ü ruhsatlı. Ruhsatsız bina sayısı ise 24 bin 415. Daha vahim olanı ise iskanlı bina sayısının bin 421 olması. 2009'a kadar bu rakam 248 idi" diye konuştu.
2009'da göreve geldiklerini ve hemen kolları sıvadıklarını anlatan Başkan Göksu, şu ana kadar 23 bin 829 konutu dönüştürdüklerini anlattı. Yıkım sırasında gerçekleştirilen beton testlerinde c16'yı geçen betonun çıkmadığına dikkat çeken Göksu, bu standardın en düşük c20 olması gerektiğini hatırlattı.

Dönüşüm öncesi sosyal donatıların bölgeye oranının çok düşük olduğuna dikkat çeken Göksu, dönüşüm sonrası dikey yapılaşma ile sosyal donatılara daha fazla yer ayrıldığını dile getirdi. Dönüşüm kapsamında iki bölgede vatandaşlar oturmaya başladı. Havaalanı Mahallesi'nde de kentsel dönüşüm kapsamında toplam 254 bina ve 1200 bağımsız konut yıkıldı. Konutların, 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor. Esenler Belediyesi'nin öncülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıkların devam ettiğini belirten Tevfik Göksu, "Şu anda ilçemizde 10 binin üzerinde konut ya üretim aşamasında ya da proje aşamasında. Yani ilçemizdeki ilk hedefimiz olan yeni 10 bin konut hedefini aşmış durumdayız" dedi.