Esenyurt faciasında "güvenlik raporu" şoku

11 işçinin hayatını kaybettiği Esenyurt AVM yangınını önceden uyaran iş güvenliği raporlarının "göz ardı" edildiği ortaya çıktı. Firmaya 15 kez "kaza geliyor" raporu sunan Güvenlik Uzmanı 6 sene ceza alırken, çok sayıda yetkili beraat etti.

Esenyurt faciasında

Esenyurt'a 11 işçinin hayatını kaybettiği AVM şantiyesi yangınını önceden haber veren 15 ayrı iş güvenliği raporunun göz ardı edildiği açıklandı. Yargılanmasına devam eden sanıklardan İş Güvenlik ve Denetleme Uzmanı Ömer Faruk Gülmez, şirkete verdiği çok sayıda güvenlik raporunun hayata geçirilmediğini söyledi.

Kazayı ön gören raporlar
Haziran 2011 tarihinden, kazanın yaşandığı 13 Mart 2012 tarihine kadar şirkete çok sayıda rapor sunduğunu, bu raporlarda da "yangın sırasında acil çıkış kapılarının bulunmaması", kaçacak yerin düşünülmemesi, yatakhane malzemelerinin dışarıda istiflenmesi, yangın söndürme cihazlarının bulunmaması ve elektrik kablolarının su içerisinden geçmesi gibi çok sayıda uyarıda bulunulduğunu belirten Gülmez, sonrasında ise "kablo bağlantılarının geleşigüz yapılmış vaziyette geçişinin ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarılarını ele alan yeni bir rapor sunduğunu beilrtti. 

Kimsenin umurunda olmadı
Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, kazanın dört gün öncesinde de, panoda bulunan kaçak akım rölelerinin devrede olmadığını" belirten bir rapor hazırladığını vurgulayan Gülmez, mahkemenin kendisi hakkında verdiği cezaya da itiraz etti. 6 yıl hapis cezası alan Gülmez:

"Yangının geleceği hususunda uyarmıştım. Hiç kimsenin umurunda olmadı, önemsemediler. Ben görevimi yaptığım halde ceza aldım. Ancak bu hususları düzeltmeyen işveren beraat etti..." dedi.