Eskişehir İstanbul hızlı tren ne zaman açılacak?

Birkaç bölge dışında deneme seferlerinin yapıldığı Eskişehir İstanbul hızlı tren hattında yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Peki Eskişehir İstanbul hızlı tren ne zaman açılacak?

Eskişehir İstanbul hızlı tren ne zaman açılacak?

21 Şubat 2014 / Emlakwebtv 

Saatte 250 km hızla sefer yapacak Eskişehir İstanbul hızlı tren son durum bilgilerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan verdi. TGRT’de ‘Ankara’nın Gündemi’ programına katılan Bakan Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin ikinci etabı olan İstanbul Eskişehir Hızlı Tren hattı hakkında şunları söyledi; Sakarya ve Kocaeli sınırları içerisinde kabloların kesilmesi problemiyle karşı karşıya kaldık. Şuana kadar toplam 28 kilometrelik kablo kesildi. Yani 28 kilometrelik kablo yeniden çekilecek. Kesilen kablolara ek yapmak da mümkün değil, yeniden çekmek gerekiyor. Hatta en son Kocaeli’nde kablo kesen şahısın belirli bir bölümü yanmış. Buna rağmen şuana kadar şahıs bulunamadı. Ama güvenlik önlemlerini artırdık. Kısa bir süre sonra inşallah açacağız. Birkaç küçük bölgemiz hariç, şuanda deneme seferlerini yapıyoruz” dedi.

Eskişehir İstanbul hızlı tren ne zaman açılacak? Sorusunu da yanıtlayan Bakan Lütfi Elvan, “Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattını bir an önce açmak istiyoruz. Çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bakanlığımızın en üst düzey bürokratından en alt düzey bürokratına kadar tüm arkadaşlarımız sahada şuanda. Sürekli takip ediyoruz, firmaları sıkıştırıyoruz” açıklamasını yaptı.