Eskişehir'in 74 milyonluk dev yatırımı 2018'de tamamlanacak

Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir ekonomisine 600 milyon TL'lik katkı sunacak Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi için hazırlıklarını tamamladı. Proje 2018 yılı içinde tamamlanacak.

Eskişehir'in 74 milyonluk dev yatırımı 2018'de tamamlanacak

Eskişehir Ticaret Odası, Kent Markası ve Turizminin Geliştirilmesi projesi kapsamında yatırımlarını sürdürüyor. Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi'nin ardından kent ekonomisine 600 milyon TL katkı sunması beklenen Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi için hazırlıklar tamamlandı. Dev yatırımın inşa çalışmalarının 2018 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor. Diğer taraftan kenti ziyaret edecek turistlerin doğru yönlendirilmesi görevini üstenecek turist bilgi noktaları uygulaması da çok yakında faaliyetlerine başlayacak. 

Yüksek Hızlı Tren'in Eskişehir'e etkileri

Hayata geçirilen projelerin Eskişehir'in Kent Markası ve Turizminin Geliştirilmesi stratejisi kapsamında kent turizmine önemli katkılar sunacağını söyleyen Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, yatırımlara paralel olarak kent turizmine ivme kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Eskişehir'in marka vaadi açısından çok önemli varlıklara sahip oludğunu ancak potansiyelini yeterince değerlendiremediğini de belirterek:"Yüksek Hızlı Tren’in Eskişehir’e Etkileri” isimli akademik çalışma ile attık. Bu sayede gelen turistlerin beklentilerini ve taleplerini tespit etme imkanı bulduk. Turistlerin seyahat alışkanlıklarını, şehirde harcadıkları parayı öğrendik..." ifadelerini kullandı.

74 milyon TL'lik yatırım: Fuar merkezi

Başkan Güler, Eskişehir'i kongre ve fuar merkezi haline getirecek proje kapsamında 33 bin metrekare kullanım alanına sahip ve 1000 kişiyi aynı anda ağırlayabilecek donanıma sahip merkez için çalışmaların sürdüğünü belirterek: "74 milyon TL’lik bir yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz merkezin şimdiye kadar yüzde 50’si tamamlandı” ifadelerini kullandı. Eskişehir Kongre ve Fuar Merkezi'nin çevreci bir merkez olarak tasarlandığını ve inşa çalışmaları sırasında tek bir ağaca zarar verilmediğini de hatırlatarak: "Çevresinde olan ağaçların da bakımları yapılıyor. Leed Gold sertifikasına sahip olan merkezde, elektrikli araç şarj istasyonları, kendi elektriğini üreten bir tesis de olacak..." dedi. 

2018 yılında tamamlanacak

Başkan Güler, merkezin 2018 yılı içinde tamamlanacağını ve bunu takip eden sene içinde en az 7 fuara ev sahipliği yapacağını da belirterek, bu etkinliklerden kent ekonomisine 600 milyon TL getiri beklendiğini de dile getirdi. Merkezin yapımında kullanılan tüm materyallerin kent esnafından temin edildiğini ve Eskişehir'e böylece 50 milyon TL'lik katkı sunduklarını da dile getiren Güler: ". Şu an hizmette olan Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi’ni de geçtiğimiz mayıs ayında şehrimize kazandırdık. Müze gelirlerini öğrencilere burs olarak vereceğiz” şeklinde konuştu. 

Turist bilgi noktaları açılıyor

Başkan Güler, turistlerin Eskişehir'de gerçekleştirecekleri aktivitelere ilişkin bilgi alabilmeleri için doğru yönledirmeleri yapabilecek turist bilgi noktalarının hizmet vermeye başlayacağını da dile getirerek: "Burada turistlere Eskişehir ile ilgili konaklamadan, gezilecek yerlere kadar her türlü bilgi verilecek. Kitapçıklar dağıtılacak. Yine aynı şekilde ücretsiz turist servislerimiz devreye girecek. Bu servisler Gar’dan Odunpazarı’na; Odunpazarı’ndan Gar’a ücretsiz olarak turistlerimizi taşıyacak. Buna ek olarak yüksek hızlı trenlerde dağıtılmak üzere Eskişehir tanıtım kitapçıkları hazırlamayı planlıyoruz. Yine aynı şekilde trenlerde Eskişehir’e yönelik videoların izletilmesi için çalışmalarımız olacak." dedi.