Estetiği olan kentler için

Çevre Bakanlığı ile Türkiye İMSAD ortaklaşalığıyla düzenlenen "Kentsel Estetik" çalıştayında, özgün mimari ve yerel kimlik vurgusu yapıldı.

Estetiği olan kentler için

Türkiye İMSAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taraından düzenlenen "Kentsel Estetik Çalıştayı"nda özgün kentsel mimari ve yerel kimlik vurgusu yapıldı. Şehirlerin daha estetik ve kimlikli olmasının amaçlandığı Çalıştay'da, kimlik ve estetiğin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla yol haritasının belirlenmesi hedefleniyor. 

Ankara İlbank tesislerinde gerçekleştirilen Çalıştayda konuşan Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, "kentsel estetik bütünlüğü" olan şehirlerde yaşamanın herkesin arzusu olduğunu vurguladı. Dünyadaki kentsel dönüşüm başarı hikayelerinin herkes tarafından bilindiğini ve Türkiye'nin kentsel mimarisinin özgünleştirilmesi yolundaki çalışmalara hız verilmesini isteyen Hinginar:

"Buradan çıkacak çalışma sonrası belki dünyaya örnek olacak bir projeye imza atacağız. Buraya kentsel mimarimizin özgünleştirilmesi, kentlerimizin yerel kimliklerinin öne çıkarılması, sürdürülebilir kentsel estetik bütünlüğe ulaşılması için neler yapmalıyız ve nasıl yapmalıyız bunları konuşmaya geldik." dedi. 

 

Estetiği olan kentler için

 

Kentlere kimlik katmak
Kentlerin bir kimlik kazanması ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir şekilde aktarılabilmesi yolunda, kente özgü yapıların korunmasının önemine dikkat çeken Türkiye Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Aytek İtez de gelecek nesillere sürdürülebilir bir kent bırakmanın sorumluluğuna dikkat çekti. Tarihi ve kültürel değerlerin kentlerin kendine özgü kimlik kazanmasında büyük önem taşıdığını belirten İtez:

"Tüm bu değerler korunurken yeni yapılacak yapıların kentsel estetik bütünlüğünü bozmayacak akat taklitgibi gözükmesini de engelleyecek yaklaşımlar doğrultusunda ele alınması gerekmektedir” dedi.