Etiler Polis Arazisi planı internete sızdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Etiler Polis Meslek Okulu arazisine yapılması planan polis lojmanın yerine 'Bosphorus 360' projesinin yapılacağı bilgisi internete sızdı

Etiler Polis Arazisi planı internete sızdı

14 Şubat 2014 / emlakwebtv
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Etiler Polis Meslek Okulu arazisine yapılması planan polis lojmanın yerine "Bosphorus 360" projesinin yapılacağı bilgisi internete sızdı. İnterneteki görüntülerde Yasin El Kadı, oğlu Muaz Kadı ve Usame Kutub ile diğer ortaklar projenin maketi başında görülüyor.

Arazi ihalesiz mi verildi?
17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’ndan sonra İstanbul’un en değerli yerlerinden sayılan arazinin Yasin El Kadı’nın oğlu Muaz Kadı ve Mısırlı İşadamı Usame Kutub’un da aralarında bulunduğu bir şirkete, 460 milyon dolar bedelle ihalesiz verildiği iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, 30 Aralık 2013 tarihinde yaptığı basın toplantısında bu iddiaları yalanlamış ve tapuları göstererek, arsanın kendilerinde olduğunu söylemişti. Topbaş’ın bu sözlerine karşılık dün Twitter ‘da Bosphorus 360 Projesi’nin ortakları olduğu iddia edilen Yasin El Kadı, oğlu Muaz Kadı, Mısırlı İşadamı Usame Kutub’un da aralarında olduğu kişilerin fotoğraflarını yayınladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2.5 emsal vermiş
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yaptığı imar planı değişiklikleriyle 32 bin metrekarelik araziye, 2.5 emsal inşaat izni vermiş; böylece inşaat hakkı 100 bin metrekareye çıkarken, yükseklik ise serbest bırakılmıştı. Yeni imar planında araziye AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin çıkmıştı.

İmar için riskli alan ilan edildi
Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubeleri bu plana karşı dava açmıştı. Bunun üzerine davayı geçersiz kılmak için Bakanlar Kurulu’nun Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu arazisinin “Afet Riski Altındaki Alanlar” statüsüne alınmasına ilişkin 2 Temmuz 2013 tarihli kararı, 24 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bosphorus 360 vidosu için tıklayınız.