Etiler Polis Okulu arazisi imara açılıyor

İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokolle birlikte İBB'ye verilen Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinin "Hasılat Paylaşım Yöntemiyle" ihalesi teklifi meclis toplantısında kabul edildi

Etiler Polis Okulu arazisi imara açılıyor

İstanbul'un en değerli semtlerinden Etiler'de yer alan Polis Meslek Yüksekokulu arazisini imara açacak karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde kabul edildi. Tartışmalı geçen meclis toplantısında arazisinin "Hasılat Paylaşımı Yöntemiyle" değerlendirilmesine yönelik karar oybirliği ile alındı.

Etiler'deki değerli arazi
İBB Meclisi'nde Beşiktaş'ın Rumelihisarı Mahallesi'nde yer alan 2011 ada 29 parseldeki 13 bin 199 metrekare yüzöçümlü taşınmaz ve 2011 ada 271 parseldeki 18 bin 686 metrekare yüçölçümlü Ticaret ve Hizmet Alanındaki gayrimenkullerin "Hasılat Paylaşımı Yönetimyle Değerlendirilmesi" kararı alındı. Söz konusu arazi, Polis Meslek Yüksekokulu'nun 2014 yılında Riskli Alan ilanının ardından Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılmasının ardından imzalanan bir protokolle, İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne hizmet alanı olarak devredilmişti.

Kamu yararına aykırılık kararı
Araziyle ilgili tartışmalar daha önce de gündeme gelmiş, alışveriş merkezi, rezidans, otel yapımı gibi girişimlere olanak tanıyacak şekilde gerçekleştirilecek imar planı ile ilgili davadan ise kamu yararına aykırılık kararı çıkmıştı. CHP'nin İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülseve de eğitim alanına ayrılmış arazinin önce konut alanına, ardından da karma proje alanına çevrilmesini eleştirerek:

"Hasılat paylaşımı rantın bir an önce paraya çevrilmesidir. Binayı yapmadan her şeyi satabilirsiniz. Yeşil alan olabilecek bir diğer alan daha yok edilecek..." dedi.