Etiler Polis Okulu arazisi ne olacak?

25 Aralık sürecininin ardından İBB'nin ihale yapmadan özel bir şirkete devrettiği tartışmalarıyla gündeme gelen Etiler Polis Okulu arazisi ile ilgili yeni imar planı hazırlandı. Buna göre araziye AVM, residans ve otel yapılabilecek

Etiler Polis Okulu arazisi ne olacak?

25 Aralık sürecininin ardından İBB'nin ihale yapmadan özel bir şirkete devrettiği tartışmalarıyla gündeme gelen Etiler Polis Okulu arazisine ilişkin yeni imar planına göre araziye AVM, rezidans, restoran, mağaza ve otel yapımına izin veriliyor.

En değerli araziye AVM mi yapılacak
Değeri yaklaşık olarak 430 milyon TL olarak belirlenen arazi için, 2.5 emsal inşaat izni öngören yeni imar planına göre, bölgede 100 bin metrekarelik inşaat hakkına olanak tanındı. Yüksekliğin serbest bırakıldığı plana göre arazi üzerine AVM, rezidans, restoran, mağaza ya da otel yapımına izin verilmiş oldu.

Kadir Topbaş

İBB ihalesiz devretti iddiası
Yaklaşık 32 bin metrekarelik genişliğe sahip arazi, riskli alan ilanının ardından İçişleri Bakanlığı ile imzalanan bir protokol ile İBB'ye geçmiş, İBB'nin bu araziyi ihale düzenlemeden özel bir şirkete verdiği iddiaları da Başkan Kadir Topbaş tarafından yalanlanmıştı. Düzenlediği bir basın toplantısıyla, riskli alan ilan edilen Etiler Polis Okulu arazisininin İBB ve KİPTAŞ üzerinden ihalesiz olarak bir inşaat firmasına devredildiği iddialarını reddeden Topbaş, kamuoyunun karşısına arazi tapularını göstererek çıkmıştı. Topbaş basın toplantısında: 'İçişleri Bakanlığı tarafından talep üzere protokolle bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma çerçevesinde arazinin mülkiyeti bize geçti.' demişti.