Etiler Polis Okulu İBB'ye devrediliyor

Etiler'de Polis Okulu'nun bulunduğu yaklaşık 430 milyon lira değerindeki arazi kentsel dönüşüm amacıyla 6 ay içinde İBB'ye devredilecek

Etiler Polis Okulu İBB'ye devrediliyor

14 Eylül 2012

Etiler'de Polis Okulu ve tesislerinin bulunduğu yaklaşık 430 milyon lira değerindeki arazinin kentsel dönüşüm amacıyla kullanılmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesini sağlayan protokolün hazırlıkları başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Eylül ayı toplantılarında, Beşiktaş Etiler'deki Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü binası ile tesislerinin bulunduğu arazinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devrini sağlayacak protokol için Başkan Kadir Topbaş'a yetki verilmesini içeren raporu onaylandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanacak protokol kapsamında, Beşiktaş 2011 ada üzerindeki 29 ve 271 no'lu parseller, 6 ay içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.

Belediye ise bu parsele karşılık Çatalca'da Emniyet'e hizmet binası ve lojman yapacak. Yaklaşık 32 dönümlük iki parselin İBB'ye devri için arsaların sahibi olan Maliye Bakanlığı'nın da onayı alınacak. Protokolde arazinin bedeli 430 milyon lira olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Etiler Polis Okulu arazisi karşılığında, Çatalca'da inşa edeceği Çatalca Polis Okulu yerleşkesinde, İdare binası, 3 bin kişilik okul, kütüphane, spor salonu, kültür merkezi, yemekhane, konuk evi, cami, 444 konutluk lojman, 5 bin kişilik stadyum, atış poligonları, açık eğitim alanları, heliport, 3 bin 300 kişilik tören alanı ve amfi yer alacak.

İstanbul Beşiktaş ilçesi 2011 ada, 29 ve 271 sayılı parsellerin bulunduğu alanın mülkiyetinin Maliye Bakanlığı, tahsisinin ise Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu bildirilen komisyon raporunda, "Bu parsellerin Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında taraf kurumların uygun göreceği şartlarda değerlendirilmesi ve bu kapsamda Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında düzenlenecek protokol ile Büyükşehir Belediyesine devri hakkındaki görüşün ve protokol taslağının hazırlanarak Başkanlığa bildirilmesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden talep edilmiştir" ifadeleri yer aldı.