Euro Bölgesi inşaat üretiminde sınırlı artış

Nisan 2017'de Euro bölgesi inşaat üretimi yüzde 0.3 oranında artış kaydetti. Yıllık artış ise 3.2 olarak belirlendi

Euro Bölgesi inşaat üretiminde sınırlı artış

Nisan ayı içinde Euro bölgesi içindeki inşaat faaliyetlerinde sınırlı bir artış kaydetti. Edinilen verilere göre artış, bir önceki aya kıyasla yüzde 0.3 olarak gerçekleşti. 

Euro Bölgesinde inşaat faaliyetleri
Nisan 2017'de Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi, Mart ayına kıyasla yüzde 0.3 oranında arttı. Avrupa İstatistik Ofisi-Eurostat tarafından bugün yapılan ve ilk tahmin verilerinin aktarıldığı paylaşıma göre, 19 üyesi bulunan Euro Bölgesi genelinde mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat üretimindeki artış geçen yılın aynı ayına kıyasla ise yüzde 3.2 oranında yükselme kaydetti. 

Avrupa Birliği Üyesi ülkelerdeki artış
Yine Avrupa İstatistik Ofisi, 28 üyeli Avrupa Birliği ülkelerindeki inşaat üretim oranının geçen aya kıyasla değişmediğini, buna karşın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.7 oranında yükselme kaydettiğini saptadı. 

AB ülkeleri içinde en yüksek artış İsveç'te
Yapılan ölçümlere göre verisi saptanan Avrupa Birliği ülkeleri arasında, Nisan ayında inşaat üretiminin bir aylık periyotta en hızlı artış İsveç'te saptandı. Yüzde 3.8 oranındaki aylık artışa karşın, en yüksek kayıp da yüzde 7.7 ile Romanya'da belirlendi.

Yıllık bazda Avrupa Bölgesi ve inşaat faaliyetleri
Diğer taraftan yıllık bazda ise inşaat üretiminin en hızlı büyüdüğü ülke Slovenya oldu. Slovenya'da yıllık artış yüzde 27.8 oranında ölçüldü. Aynı dönemde yine Romanya'nın en hızlı düşüş eğilimine sahip olan ülke olarak konumlandığı görüldü. Romanya'da inşaat faaliyetleri son bir senede yüzde 18.4 oranında kayıp gösterdi.