Ev alacaklara devlet desteği nasıl sağlanacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen ‘İnşaat Sektörü Zirvesi’nde, ilk evini alacaklara devletin katkı sağlayacağı müjdesi verildi. Peki bu nasıl olacak?

Ev alacaklara devlet desteği nasıl sağlanacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar Ankara'da inşaat sektörü temsilcilerini ağırladı. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği koordinatörlüğünde yapılan İnşaat Sektörü Zirvesi'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu ev sahibi olmak isteyenleri sevindirecek açıklamalarda bulundu. Ev almak için hesap açan vatandaşın yüzde 25'lik peşinatına katkı sağlayacaklarını söyleyen Davutoğlu, "Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. 'Ben konut almak için para biriktiriyorum' diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse, devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak" dedi.

Düşük gelirliler daha kolay ev'lenecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından sonra akıllara, verilecek desteğin nasıl gerçekleştirileceği sorusu geldi. Sadece ilk evini alacak kişiler için geçerli olacak uygulamayla düşük gelirli vatandaşlarında kolayca konut sahibi olması sağlanacak.

Destek yıllara göre değişecek
Detaylar üzerinde çalışmaların devam ettiği uygulama kapsamında, verilecek destek yıllara göre değişecek. 3. Ve 4. yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması gerçekleştirilecek. Tasarrufunu erken çekmek isteyen kişiler için 3. yılda yaklaşık yüzde 10, 4. yıl için de yaklaşık yüzde 12'lik destek yapılacak. Böylelikle en az 3 yıl söz konusu tasarrufa teşvik sağlanmış olacak.