Ev alacaklara müjde: KDV oranı düştü

Ankara'dan ev satın alacaklara müjdeli haber geldi. Artık, 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda yüzde 18 değil, yüzde 8 KDV ödenecek

Ev alacaklara müjde: KDV oranı düştü

Ankara'dan konut satın almaya hazırlanananlara müjdel haber geldi. Bundan böyle 150 metrekarenin üzerindeki konut satışlarında yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV ödenecek.

Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırıldı
Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan bildiriye göre Bakanlar Kurulu kararı ile, 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda yüzde 18 olan KDV oranı, yüzde 8'e düşürüldü. Söz konusu Bakanlar kurulu Kararı'nın konut satışlarındaki KDV indirimini düzenleyen bu kararı 31 Mart 2017 tarihine kadar devam edecek. Söz konusu düzenleme ile bu tarhie kadar konut teslimlerinde KDV oranını yüzde 8 olarak belirlendi. 

Resmi Gazete'de yayınlandı
KDV oranlarının tespitine ilişkin karara eklenen geçici maddede, konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan Katma Değer Vergisi-KDV'nin 31 Mart 2017 tarihine kadar yüzde 8'e çekilmesi hüküm altına alındı. Karara ilişkin yorumlarda bulunan uzmanlar, konut teslim dönemlerinde yüzde 1 ve yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranlarında herhangi bir değişikliğin mevzu bahis olmayacağına dikkat çekti.