Ev alırken neye dikkat etmeli?

Ev alanlar arasında yapılan anketlere göre, alıcıların en çok ulaşım koşullarını göz önünde bulundurarak ev seçtikleri belirlendi.

Ev alırken neye dikkat etmeli?

Ev alanların en çok hangi hususlara dikkat ettikleri istatistiklerle belirlendi. Bunların başında alınmak istenen evin ulaşım kolaylıkları yer alıyor. Ulaşım imkanlarına yakınlık büyük şehirlerin olmazsa olmazı. Ev alırken nelere dikkat etmek gerekir sorusunun cevapları arasında ulaşımın ilk sırada yer alması da insanların en büyük sorununun ulaşım olduğunun da ispatı. Örneğin, evin fiyatı altıncı sırada geliyor, depreme dayanıklılık ise üçüncü sırada duruyor. Ulaşım imkanından bahsedilen sadece insanların işe ulaşması da değil, hastane, okul, eğlence, sosyal çevre gibi noktalara da ulaşımın kolay olması konuttan beklenenler arasında. Evin otobüs güzergahlarına yakın olması, birden fazla otobüs alternatifinin olması ulaşım açısından kolaylık sağlayıcıdır. Raylı hatlara yakınlık ise kişinin trafik algısından kurtulmasını sağlayan bir etken. Hem en çağdaş hem de en konforlu ulaşım olan raylı hatlar, ulaşım kolaylığının yanı sıra evin değerine de değer katan bir husus olarak karşımıza çıkıyor. 

Evden sosyal çevreye ulaşmak
Ev alırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevaplarından biri de evde uzun vadeli yaşanacaksa, evin aile bireylerinin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir noktada olmasıdır. Örneğin çocukların okula kolay ve güvenli gidebilmesi, hastanelere hızlıca ulaşım çocuklu ailelerin tercih sebebi oluyor. En çok ev değiştime sebebi de iş değişikliğinin haricinde, sosyal çevreye kolay ulaşamama oluyor. Konut alırken dikkat edilen hususlar anketinin tüm sonuçları önem sırasına göre; ulaşım, sosyal çevre, depreme dayanıklılık, bulunduğu semt, otopark, fiyat, yeşil alan, sosyal imkan, güvenlik, yeni bina, aidat şeklinde belirlendi.