Ev sahiplerine kiracılarını tanıma fırsatı

Findeks ile RE/MAX tarafından geliştirilen programa göre, ev sahipleri kiralama işlemine gitmeden önce kiracıların satış ve kiralama kredi notları hakkında bilgi edinebilecek

Ev sahiplerine kiracılarını tanıma fırsatı

Gayrimenkul danışmanlık sektörünün önde gelen kuruluşlarından RE/MAX ile Kredi Kayıt Bürosu'nun finansal hizmet platformu Findeks işbirliği ile geliştirilen bir program, ev sahiplerine kiracılarını tanıma fırsatı sunuyor. İşbirliği ile birlikte ev sahipleri artık, kiracılarının gayrimenkul satış ve kiralama kredi notlarını inceleyebilecek ve alıcı ya da kiracının borcuna sadık biri olup olmadığını test edebilecek. 

Kiracının borç ödeme alışkanlıkları mercek altında
İşbirliği ve hazırlanan programla ilgili bir açıklama yapan Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya, yapılan çalışmayla ev sahiplerinin kiracı hakkındaki "Kira ödemelerini zamanında gerçekleştirir mi? Evimize gereken önemi verir mi? ya da "Kirayı karşılamaya gücü yeter mi?" gibi sorularının yanıtlanmasında önemli bir aşama kaydedileceğini söyledi. Kaya:

"RE/MAX, gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile kişilerin daha önceki borçlarını düzenli ödeyip ödemediği bilgisine ulaşarak ev sahiplerini detaylı bir şekilde bilgilendirebilecek. 1 ile 1.900 arasında değişen Findeks Kredi Notu’na bakarak, notu yüksek olan kiracı adayları bunun avantajını yaşayarak depozito indirimi ve benzeri konularda talepte bulunarak pazarlık şansını arttırabilecek" ifadelerini kullandı. 

RE/MAX Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Murat Goldştayn da, bireylerin finansal hayatına aynı tutan Findeks ile önemli bir işbirliğine imza attıklarını ve bankaların kredi notu uygulamalarının gayrimenkul sektöründeki karar aşamalarına yansıtılmasında önemli bir aşamaya imza attıklarını söyledi. Goldştayn:

"Müşterilerimiz olan mülk sahipleri artık gayrimenkul kiralamalarında kiracı adayları hakkında daha gerçekçi, somut veriye dayalı yorum yapabilecek. Evini, işyerini kiralarken ve satım aşamasında herkesin içi daha rahat edecek” dedi.