Eva&Akademetre'den AVM açıklaması

Son aylarda AVM alanlarına ilişkin rakamsal bir belirsizlik ve tutarsızlık olduğunu açıklayan EVA & AKADEMETRE Eylül ayı sonu itibariyle AVM sayı ve alanıyla ilgili verilerini açıkladı

Eva&Akademetre'den AVM açıklaması

Son aylarda AVM alanlarına ilişkin rakamsal bir belirsizlik ve tutarsızlık olduğunu açıklayan EVA & AKADEMETRE Eylül ayı sonu itibariyle AVM sayı ve alanıyla ilgili verilerini açıkladı. Açıklamasında: '4 yıldır düzenli olarak AVM Sektör Raporu hazırlayan firmalar olarak data katkısında bulunmanın doğru olacağını düşünüyoruz.' ifadelerine yer veren EVA & AKADEMETRE şu bilgileri verdi:

AVM nedir?

- 5.000 m2 ve üstü kiralanabilir alanı olan

- Kiralanmış bağımsız birimi 15’ten fazla

- Tek bir elden organize bir şekilde yönetilen alanlar AVM kategorisine alınır.

Bu kriterler uluslararası kabullerdir ve dünya şehirleri arasındaki kıyaslamalar da bu kriterler baz alınarak yapılmaktadır.

Türkiye genelinde 342 AVM faaliyet gösteriyor

Türkiye'de kaç AVM var?
2014 Eylül ayı itibariyle Türkiye genelinde 342 adet AVM ve 9.955.785 m2 kiralanabilir AVM alanı bulunmaktadır.

Tabloda dikkat çeken bir başka rakam ise 2014 yılı sonunda kiralanabilir AVM alanının 11.2 milyona yükseleceği şeklindeki öngörüdür. 4 senedir düzenli bir şekilde hazırlamakta olduğumuz raporda bu durumla her sene karşılaşmaktayız. Yılın başında oluşturduğumuz datalara göre 2014 yılı içerisinde açılacağını deklare eden 64 AVM projesi bulunuyordu. Ancak 9. Ayın sonunda bu sayının 16 tanesi uygulamaya geçmiş görünüyor. Bunun sebebi firmaların açılışları ertelemesi, yatırım fonksiyonunu değiştirmesi veya direkt projeden vazgeçmesi olarak sıralanabilmektedir.

2016 yılı sonuna kadarsa Türkiye’de yaklaşık 13.5 milyon m2 AVM kiralanabilir alanı bekleniyor. Ancak belirtildiği gibi her zaman deklare edilenden daha az AVM açılışı ile karşılaşmaktayız. Bu bağlamda 13.5 milyon m2 tavan seviye olarak kabul edilmelidir.

İstanbul'da AVM potansiyeli
Mevcutta 112 AVM ve yaklaşık %74’ü Avrupa Yakası’nda olmak üzere toplam kiralanabilir alan 4.3 milyon m2’ye ulaşmıştır. 2014 Eylül ayı sonuna kadar açılmış olan 16 AVM’nin 7 tanesi İstanbul’dadır.