Evdeki Aile İçi Şiddet!

Evdeki Aile İçi Şiddet, Yeni Zelanda Sosyal Gelişim Bakanlığı'nın HOME Dergisi ile yürüttükleri kampanya kapsamında inceleniyor

Evdeki Aile İçi Şiddet!

Bugün biraz kamu spotu tadında haberler yazalım dedik ve size “Aile İçi Şiddet” konulu bir kampanyayı anlatmaya karar verdik.

Yeni Zelanda Sosyal Gelişim Bakanlığı, HOME Dergisi ile birlikte bir kampanya hazırladı. Paradise Hil yani Cennet Tepesi adındaki makalede; çok şık ve zengin bir ev içindeki aile içi şiddetin izlerine yer veriliyor.

HOME Dergisi’nin 58. ila 66. sayfalarına yerleştirilmiş bir makale görünümlü farkındalık kampanyası ile çok kişiye ulaşılması bekleniyor. 58. sayfaya gelindiğinde üst gelir grubu bir mahalledeki şık bir evin dekorasyonunun tanıtıldığı alelade bir makale gibi başlıyor. Öyle ki okudukça okunuyor fakat fotoğraflarda birkaç küçük detay dikkat çekiyor. Merdiven başındaki kan lekesi, devrilmiş sandalye gibi şeyler kafa karıştırıyor. 8. sayfasında, aile içi şiddet gören ya da çevresinde aile içi şiddet yaşandığından kuşkulananlar için neler yapılması gerektiğine dair ana kampanya bilgilendirmesine ve eyleme geçme çağrısı yer alıyor.

Söz konusu kampanya kapsamında, kadına şiddetin, aile içi şiddetin sadece düşük sosyo-ekonomik çevrelerde yaşanmadığını, bilhassa büyük bir çoğunluğun da daha zengin kesimlerde olduğunu açıklıyor. Kadınlar utandıkları ve korktukları için hiçbir şekilde seslerini çıkaramıyor.