Eviniz Emlak Güvencesinde

Yeni dönüşüm kent projesi başlatan hükümet bu konuda insanların yüzünü güldürmektedir

Eviniz Emlak Güvencesinde

İnsanlar sahip oldukları eski evleri müteahhitte vererek sıfır bir daire sahibi olmak istiyorlar. Bu isteklerinde de oldukça haklılar. Yeni dönüşüm kent projesi başlatan hükümet bu konuda insanların yüzünü güldürmektedir. Bu projelerde önce yapılacak alanın tapu kontrolleri müteahhit ile ev sahibinin anlaşması ve devlet onayı gerekmektedir.

Riskli yapıların yıkımı ve bu yolla can kayıplarının önüne geçilmesini hedefleyen yasa projesi, bazı insanların yüzünü güldürürken bazılarını da üzmektedir. Binanın risk tespiti yapıldıktan sonra onay verilirse, binadaki daire sahipleri ve müteahhit anlaşır ve bina hızlı bir şekilde yıkılarak yenisi için temel atılmaya başlanır. Müteahhit ve daire sahibi mutabakata varamaz ise yetkili kurul heyetine başvurulur ve oradaki sonuç ile hareket edilir. Müteahhit daire başına yapacağı yeni daireler arasında bir miktar para talep edebilir. Bu durum doğal bir süreçtir ve yeni dairenin rayiç bedeline kıyasla ama oransal olarak daha az miktarda daire sahibini de üzmeyecek bir paradır.

Teslimat süreleri en fazla 9 ay ile sınırlandırıldığı gibi bölge durum ve doğası bakımından etmenler göz önüne alınırsa 1 yıla kadar çıkabilir. Bu süre zarfında dairesi yıkılan vatandaş mağdur olmaması adına devlet o kişilere standart bir ailenin yaşayacağı miktarda kira ödemesi yapar. Bu para daire sahiplerini yeni daireleri yapılana kadar başka bir evde kirada oturmaları için destek verir. Devlet koruması altında olan bu uygulama çok güvenlidir.